Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
25. srpna 2015 11:53, aktualizováno  13:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nejvyšší představitel Západu‘ Zeman poctí Peking účastí na vojenské přehlídce

Vloni na podzim Zeman nabídl Číňanům Krtečka a odmítnutí nezávislosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vloni na podzim Zeman nabídl Číňanům Krtečka a odmítnutí nezávislosti... | foto: MAFRA - Dan Neff

PEKING Nejvýše postaveným západním představitelem na oslavách 70. výročí konce druhé světové války v Pekingu bude český prezident Miloš Zeman, oznámila v úterý čínská diplomacie. Podle programu Zemanovy cesty, který mají Lidovky.cz k dispozici, se český prezident navzdory předchozím vyhýbavým slovům Hradu zúčastní rovněž kontroverzní vojenské přehlídky.

Vůdci západních mocností účast na oslavách, jejichž vyvrcholením bude 3. září velkolepá vojenská přehlídka v centru Pekingu, odmítli. Některé západní země ale vyšlou do Pekingu své ministry zahraničí či jiné vysoké činitele.

Francii a Itálii budou například reprezentovat šéfové diplomacií Laurent Fabius a Paolo Gentiloni, Spojené státy, Německo, Kanada a Evropská unie budou zastoupeny svými velvyslanci, řekl Čang.

Evropští a američtí představitelé opakovaně vyjádřili obavy, že připravovaná přehlídka vojenské moci Číny by mohla vyslat špatný signál v již tak napjaté situaci v regionu, kde stále větší územní rozpínavost Pekingu vyvolává rozhořčení Japonska a dalších asijských zemí.

Urážka? Vítáme hosty

„Je to na každé zemi, aby se rozhodla, koho chce poslat. V Číně vnímáme všechny, kdo přijedou, jako naše hosty a všechny je vítáme,“ odpověděl Čang na otázku, zda Čína považuje za urážku, že vůdci západních mocností návštěvu oslav odmítli.

Na seznamu chybí podle očekávání také japonský premiér Šinzó Abe. Mezi Čínou a Japonskem panuje napětí kvůli sporům o území v okolních mořích, kde Peking stále důrazněji prosazuje své teritoriální nároky, mimo jiné stavbou nových, vojensky významných umělých ostrovů. Peking navíc Tokiu vyčítá, že se dostatečně neomluvilo za krutosti spáchané na čínských občanech v letech 1931 až 1945, kdy Japonsko okupovalo části Číny.

„Několikrát jsme zdůraznili, že oslavy nejsou namířeny proti žádné konkrétní zemi, ani proti Japonsku a japonskému lidu. Nijak nesouvisejí se současnými čínsko-japonskými vztahy,“ uvedl nicméně na úterní tiskové konferenci Čang.

Miloš Zeman a krteček v čínské televizi.

Miloš Zeman a krteček v čínské státní televizi (podzim 2014).

Kim nepřijede, Maduro ano

Severokorejský diktátor Kim Čong-un, o jehož možné účasti se spekulovalo, nakonec bude v Pekingu rovněž chybět. KLDR bude reprezentovat tajemník ústředního výboru Korejské strany práce Čche Rjong-he, který patří k nejbližším Kimovým spolupracovníkům.

Na seznamu potvrzených účastníků oslav jsou také bývalí vlivní západní politici jako někdejší britský premiér Tony Blair či bývalý německý kancléř Gerhard Schröder i stávající generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Seznam zahrnuje dále vůdce zemí, které mají blízké vztahy s Pekingem, jako například venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra.

ZEMANŮV PROGRAM V ČÍNĚ

Prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou Zemanovou navštíví ve dnech 1. – 6. září 2015 Čínskou lidovou republiku.

Výběr z programu prezidenta republiky:

Změna programu vyhrazena!

 • 1. den (úterý dne 1. září 2015)

 1. 17:40 – odlet z Prahy do Pekingu

 • 2. den (středa dne 2. září 2015)

 1. 12:05 - setkání prezidenta republiky se zástupci velvyslanectví České republiky v Čínské lidové republice (Velvyslanectví ČR); *fototermín na konci setkání
 2. 12:30 - oběd prezidenta republiky se zástupci CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism působícími v Čínské lidové republice (Velvyslanectví ČR); *fototermín na začátku oběda
 3. 14:40 - položení květiny k náhrobku R.D. Karla Slavíčka, SJ (českého misionáře působícího v Pekingu); *fototermín
 4. 18:30 - přivítání prezidentského páru J.E. panem Xi Jinpingem, prezidentem Čínské lidové republiky, a paní Peng Liyuan; *fototermín

19:00 - večeře pořádaná prezidentem Čínské lidové republiky na počest představitelů států a vlád

 • 3. den (čtvrtek dne 3. září 2015)

 1. 09:30 - přivítání J.E. panem Xi Jinpingem, prezidentem Čínské lidové republiky; *fototermín
 2. 09:35 - pořízení společné fotografie vedoucích národních delegací (nádvoří Zakázaného města)
 3. 10:00 - zahájení oslav; slavnostní vojenská přehlídka konaná k 70. výročí ukončení 2. světové války (Náměstí Nebeského klidu); *tisk přítomen
 4. recepce pro vedoucí národních delegací
 5. 20:00 - slavnostní koncert pořádaný prezidentem Čínské lidové republiky (Velký palác lidu)

 • 4. den (pátek dne 4. září 2015)

 1. 10:30 - setkání prezidenta republiky s prezidentem Čínské lidové republiky
 2. 11:45 - setkání s českými novináři

Zdroj: Tiskové oddělení Hradu

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.