10. března 2017 14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozděluje společnost, přiklání se k Rusku. Svět si všiml Zemanovy kandidatury

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 257Diskuse
Prezident Miloš Zeman při oznámení další kandidatury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při oznámení další kandidatury. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Americký magazín Foreign Policy v reakci na oznámení českého prezidenta, že se bude ucházet o další mandát, uvedl, že Miloš Zeman je osobnost, která polarizuje českou společnost. Podobný názor má německá rozhlasová stanice Deutschlandfunk. Slovenský list Denník N píše, že čeští voliči se budou muset rozhodnout, zda se ještě hlásí k humanistickému a prozápadnímu demokratovi Tomáši Garriguu Masarykovi, nebo zda jejich hrdinou je xenofob obdivující východní diktaturu.

Foreign Policy (FP) připomíná například kauzu Jiřího Bradyho, jenž byl podle svých slov nejprve Hradem informován o udělení vyznamenání a poté, co se jeho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman sešel s dalajlamou, už na seznamu vyznamenaných nebyl. Podobně jako ve čtvrtek zahraniční agentury píše i FP o Zemanových blízkých vztazích s Ruskem a protiimigračních postojích.

Zeman je v Česku kontroverzní kvůli svým proruským a k islámu kritickým názorům, píše v podobném duchu server rakouského deníku Der Standard. List připomíná, že bývalý předseda ČSSD založil v roce 2009 Stranu práv občanů (SPO), která však nedosáhla žádných významných volebních úspěchů. Der Standard označil SPO za levicově populistickou formaci.

„Zeman svými názory a chováním rozděluje českou společnost,“ uvedl v pátek redaktor Stefan Heinlein na webu německé rozhlasové stanice Deutschlandfunk. Své příznivce má Zeman zejména na venkově a v menších městech, kam také proto pravidelně jezdí. Obyvatelé větších měst se za něj ale často stydí, míní Heinlein, podle něhož má Zeman velkou šanci znovu vyhrát, v čemž mu pomůže i pozvání do USA.

Prezident Miloš Zeman sdělil 9. března na Pražském hradě svým podporovatelům,...
Miloš Zeman veřejně oznamuje prezidentskou kandidaturu

Slovenský list Denník N očekává silnou mobilizaci obou voličských táborů. „Miloš Zeman je politik, jehož názory a slovník jsou charakteristické pro radikální pravici, ačkoli on sám se označuje za sociálního demokrata,“ poznamenal deník. Dodává, že po Zemanovu ohlášení, že se bude ucházet o druhý mandát, je jasné, že jiní čeští pravicoví radikálové a extremisté, kteří o své prezidentské kandidatuře možná uvažovali, to mohou zabalit, protože Zeman jim vezme všechny xenofobní voliče.

Na straně Ruska

Ačkoli se při svém zvolení hlásil Zeman k evropanství, oznámení opětovné kandidatury doprovázel zřetelný příklon k Rusku a Číně, napsal server belgického listu La Libre. Podle něj je také Zeman v permanentním konfliktu s premiérem Bohuslavem Sobotkou, jehož hlavního rivala Andreje Babiše ostentativně podporuje.

Ruská tisková agentura TASS zprávu o Zemanově kandidatuře doprovodila podrobnou biografií současného českého prezidenta a připomněla výrok šéfa Kremlu, který Vladimir Putin učinil při Zemanově návštěvě Moskvy v květnu 2015: „Díky takovým lídrům, jako je Zeman, se vztahy Ruska s Evropskou unií podaří obnovit a rozvíjet.“ Ve své funkci dal Zeman nejednou najevo skepsi ohledně přijímání blízkovýchodních uprchlíků v Evropské unii a vyzýval k aktivnějšímu boji s islámskými teroristickými organizacemi včetně Islámského státu, který je v Rusku zakázán.

Západní média českého prezidenta často označila za populistu a kritizují jeho proruské názory. Tato kritika ale Zemanovi nezabránila stát se v rámci zemí Evropské unie jedním z nejpopulárnějších lídrů: jeho podpora ve společnosti vystoupala až na 70 procent, napsala agentura TASS.

ČTK
  • 257Diskuse

Najdete na Lidovky.cz