Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medveděv se distancoval od článku o roce 1968. Kontroverzní text byl z webu odstraněn

Svět

  10:02aktualizováno  14:33
Ruský premiér Dmitrij Medveděv se ve středu distancoval od článku na ruském armádním webu, který obhajuje sovětskou intervenci do Československa v roce 1968. Prohlásil, že text neodráží stanovisko ruského vedení a je osobním názorem autora. Medveděva o vyjádření požádal český prezident Miloš Zeman, který se s ním ve středu sešel.

Prezident Miloš Zeman se sešel s ruským předsedou vlády Dimitrijem Medveděvem. foto: ČTK

Kontroverzní článek o událostech v Československu v roce 1968, který v úterý na svém serveru zveřejnila ruská armádní televize Zvezda, již není na webu dostupný. Materiál, v němž autor chválil sovětskou invazi, vyvolal bouřlivou odmítavou reakci české politické scény.  Redakce serveru ve středu zdůraznila, že její web slouží jako fórum pro vyjádření různých názorů. Server Zvezda již v úterý podotkl, že jde o osobní názory autora, které nelze ztotožňovat s názory redakce.

Zeman přijal Medveděvovo prohlášení, že text neodráží stanovisko ruské vlády

Podle Zemana, který Medveděvovi na schůzce předal kopii článku, je text urážkou českého národa. „Někteří politici v Praze navrhují vrátit se. Domnívám se, že je to nesmysl,“ řekl prezident. Článkem „šílence“ by se prý Zeman nezabýval, kdyby nevyšel v době jeho státní návštěvy v Rusku. „Chci, abyste veřejně prohlásil, že to nemá nic společného se stanoviskem (ruské) vlády,“ dodal Zeman.

Ruské vedení podle Medveděva do práce novinářů nezasahuje. Text je osobním názorem autora, což uvedla i redakce webu a stejný názor má ruské vedení. Článek neodráží oficiální ruské stanovisko vyjádřené už v roce 1993, které v roce 2006 potvrdil prezident Vladimir Putin. Text „nezlepšil atmosféru návštěvy české delegace“ a neodpovídá ruskému stanovisku, řekl Medveděv. K psychickému stavu autora článku se nehodlá vyjadřovat. Zeman „veřejné oficiální“ prohlášení ruského premiéra s uspokojením přijal. 

Článek Maslovského byl podle Zemana záměrnou provokací

Článek byl publikovaném na webu ruského armádního televizního kanálu Zvezda, podle něhož Československo mělo být vděčné za sovětskou intervenci v roce 1968. Článek je podle Zemana činem „novinářského šílence s vylízaným mozkem“.

„Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za ‚sametových‘ revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy,“ tvrdí autor úterního článku Leonid Maslovskij. Jeho text odsoudil mimo jiné český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Zeman v projevu při středečním zahájení česko-ruského podnikatelského fóra uvedl, že článek Maslovského je záměrnou provokací. Pokud by se ruské vedení od textu nedistancovalo, šlo by podle Zemana o „vážné narušení česko-ruských vztahů“. 

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat