26. června 2013 8:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman se snaží rozšířit svou moc, píší Švýcaři a Němci

Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval předsedou úřednické vlády Jiřího Rusnoka.    | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval předsedou úřednické vlády Jiřího Rusnoka. | foto: Lidové noviny

BERLÍN Prezident Miloš Zeman se snaží rozšířit svou moc, soudí o jmenování Jiřího Rusnoka českým premiérem německý deník Rheinische Post. Stejný názor přináší i švýcarský Neue Zürcher Zeitung, podle něhož se hlavě státu podařilo svým postupem vrazit klín mezi parlamentní strany.

"Zemanovi zjevně nestačí reprezentativní povinnosti, které mu připisuje ústava," míní Rheinische Post. "Český prezident využívá politické krize k rozšíření své moci," domnívá se deník, podle něhož Zeman "ignoruje, že stávající koalice tří stran je schopná stále fungovat".

List také připomíná, že prakticky všechny strany zastoupené v Poslanecké sněmovně už oznámily, že "Zemanovu úřednickému kabinetu" důvěru nedají. "To je ale prázdná hrozba. Dokud nebude vybrána nová vláda, zůstane ta přechodná nadále v úřadu. A pokud se strany nedohodnou na nových volbách, pak bude Zemanův kabinet u moci ještě déle," konstatuje Rheinische Post.

ČTĚTE TAKÉ:

Také Neue Zürcher Zeitung s odvoláním na názory komentátorů poznamenává, že za Zemanovými kroky se skrývá snaha o rozšíření jeho vlivu. "Využil tak prostoru daného jeho úřadu, který mu nechává při výběru kandidáta (na premiéra) volnou ruku, a ignoroval přání stávajících koaličních stran, aby samy sestavily novou vládu," uvádí curyšský list.

"Zda Zemanův šachový tah zemi něco přinese, je třeba teprve vyčkat. Každopádně se ale prezidentovi podařilo vrazit klín mezi parlamentní strany," postřehl Neue Zürcher Zeitung.

Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung považuje po jmenování Rusnoka novým premiéra parlamentním stranám navzdory za stále pravděpodobnější, že se v Česku budou konat předčasné volby. Podle Berliner Zeitung ale může dosavadní vládní strany od podpory pro rozpuštění sněmovny odradit obava, že v předčasných volbách přijdou o poslanecká křesla.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz