Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman se v Soči sešel s prezidenty Číny, Ázerbájdžánu a Tádžikistánu

Prezident republiky Miloš Zeman (druhý zleva) se sešel 7. února v dějišti zimních olmpijských her Soči s prezidentem Ázerbajdžánské republiky Ilhamem Alijevem (třetí zleva). Vlevo je český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman (druhý zleva) se sešel 7. února v dějišti zimních olmpijských her Soči s prezidentem Ázerbajdžánské republiky Ilhamem Alijevem (třetí zleva). Vlevo je český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek. | foto: ČTK

PRAHA/SOČI Vzájemná podpora investic a oživení ekonomických vztahů byly hlavním předmětem pátečního jednání Miloše Zemana s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem v ruském Soči. ČTK to telefonicky sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Český prezident v pátek v Soči jednal i s nejvyššími představiteli Ázerbájdžánu a Tádžikistánu

V pětačtyřicetiminutové besedě Zeman podle svého mluvčího seznámil čínského partnera se záměrem České republiky uspořádat letos v Praze schůzku takzvané varšavské iniciativy. Fórum pro setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední a východní Evropy s čínským premiérem má za cíl podpořit hlubší spolupráci regionu s Pekingem.

První takové setkání se uskutečnilo v dubnu 2012 ve Varšavě. Z evropských států se ho kromě ČR zúčastnily Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko. Zatím poslední summit varšavské iniciativy se konal loni v listopadu v Bukurešti.

ČTĚTE TAKÉ:

Český a čínský prezident se rovněž dohodli na obnovení činnosti česko-čínské komise pro hospodářskou spolupráci, která se naposledy sešla v roce 2009. Si Ťin-pching pozval Zemana k návštěvě Číny, pozvání k návštěvě Česka dostal i čínský prezident. Zatím poslední cesta nejvyššího čínského představitele do Prahy se uskutečnila v roce 1987.

České ministerstvo zahraničí Zemanovo jednání se Si Ťin-pchingem přivítalo. Schůzka je podle ministerstva potvrzením oboustranného zájmu o další prohloubení vzájemných vztahů. Letošní rok, na který připadá 65. výročí navázání diplomatických vztahů, je mimořádnou příležitostí pro posílení stabilní spolupráce vycházející z respektu, vzájemné úcty, rovného zacházení a oboustranné prospěšnosti, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Východní partnerství

Zeman se v Soči setkal také s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a pozval ho na oslavy pátého výročí Východního partnerství, které se letos v dubnu uskuteční v Praze. Český prezident ocenil přínos Baku k boji s islámským fundamentalismem a vyjádřil názor, že toto téma by mělo být obsaženo v diskusi na pražské schůzce partnerství.

Činnost Východního partnerství, zaměřeného na spolupráci Evropské unie se státy postsovětské východní Evropy, zahájil v roce 2009 summit v Praze. Do projektu se zapojily Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Bělorusko, Ukrajina a Moldavsko.

Jednání Zemana s Alijevem bylo věnováno i hospodářské spolupráci. Český prezident vyzdvihl fakt, že objem obchodní výměny mezi oběma zeměmi se za posledních pět let zvýšil o 300 procent.

Cesta do Tádžikistánu

Zeman se rovněž setkal s prezidentem Tádžikistánu Imomalim Rachmonem. Podle Ovčáčka ho informoval o tom, že přijal pozvání k návštěvě tohoto středoasijského státu. Návštěva se uskuteční koncem letošního roku.

Před Zemanovou cestou do Dušanbe bude zasedat smíšená česko-tádžická komise, která má vyřešit zbylé problémy tádžického dluhu vůči českým firmám, řekl Ovčáček. Komise připraví projekty pro obchodní delegaci, která bude prezidenta do Tádžikistánu doprovázet.

Zeman ocenil osobní roli Rachnona během občanské války v Tádžikistánu v 90. letech minulého století a vyzdvihl jeho příspěvek k boji s mezinárodním terorismem. Prezidenti rovněž diskutovali o současné a budoucí situaci v Afghánistánu v návaznosti na lednovou Zemanovu cestu do Kábulu a Bagrámu, uvedl Zemanův mluvčí.

Český prezident se v pátek rovněž zúčastní recepce, kterou pro státníky v Soči uspořádá prezident Vladimir Putin. Na akci, při níž se očekává Putinův projev a asi hodinový koncert, má být na čtyřicet prezidentů a předsedů vlád. Na sobotu se připravuje Zemanovo setkání s finským prezidentem Saulim Niinistem.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...