4. dubna 2019 16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman svou návštěvu Rakouska zhodnotil jako velmi uspokojivou

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

Vídeň Jako velmi uspokojivou zhodnotil ve čtvrtek prezident Miloš Zeman svou návštěvu Rakouska. Podle něj přinesla pozitivní výsledky, a to nejen díky osobní chemii mezi ním a rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem, ale také díky setkání s přáteli, jako je bývalý kancléř z 80. a 90. let Franz Vranitzky.

Ke kladům návštěvy prezident přičetl čtvrteční jednání s rakouským ministrem dopravy Norbertem Hoferem o kanálu Dunaj-Odra-Labe, který Miloš Zeman dlouhodobě podporuje. Na dotaz, jak se Hofer k této věci staví, prezident odpověděl, že má dojem, že pozitivně. Je prý ale třeba počkat, až si prostuduje dokumentaci, kterou mu česká strana předala.

Úřad ministra Hofera podle agentury APA uvedl, že setkání bylo převážně soukromé. Podle ministerstva je projekt kanálu ekologicky citlivý. Hofer ale Zemanovi přislíbil, že věc přezkoumají pracovní skupiny, napsala APA.

Zeman považuje za důležité, že v Rakousku přibývá českých podniků a že jejich počet vzrostl ze 130 na 200. Zmínil se také o jednání o prodeji českých podzvukových letadel Aero L-39. Tato jednání ČR vede nejenom s Rakouskem, ale také s Maďarskem a Slovinskem, upozornil prezident.

Českého prezidenta Miloše Zemana s manželkou Ivanou přijal 3. dubna 2019 ve...
Miloš Zeman a Alexandr Van der Bellen

Návštěvu prezident Zeman zahájil v úterý, kdy se setkal s krajany, ve středu pak hovořil se svým protějškem Van der Bellenem.

ČTK