Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman lichotil Kazachům a doporučoval Tatru, PPF a české pivo

Kazachstán

  10:10aktualizováno  19:18
ASTANA - „Země hospodářského zázraku.“ Tak nazval Kazachstán český prezident Miloš Zeman během své návštěvy této středoasijské země. Po jednání s kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem prohlásil také, že Česko považuje Kazachstán za stát prvořadého a dlouhodobého zájmu.

Hospodářský zázrak, chválil český prezident Miloš Zeman (vlevo) Kazachstán, stát, který řídí autoritářský režim Nursultana Nazarbajeva (vpravo). foto: ČTK

Ve srovnání s rokem 1999, kdy Zeman navštívil bývalou sovětskou republiku jako český premiér, udělal Kazachstán podle českého prezidenta výrazný pokrok. Je to „země hospodářského zázraku,“ konstatoval Zeman a vyjádřil přesvědčení, že stepní středoasijský stát mimořádně bohatý na suroviny se v budoucnu stane ještě významnějším ekonomickým hráčem.

Víza a výhodné kontrakty

Prezident Miloš Zeman se sešel v Astaně s kazašským prezidentem Nursultanem...

Český prezident Kazachům slíbil zjednodušení vízových procedur potřebných pro cestování do České republiky. Upozornil rovněž na možnost výhodných kontraktů s českým výrobcem nákladních automobilů Tatra, na rozvoj spolupráce v civilním letectví či na využití finančních služeb české společnosti Home Credit, jejímž vlastníkem je skupina PPF. Zeman oznámil, že Nazarbajeva pozval k návštěvě do Prahy.

Memoranda v hodnotě 10 miliard

Společně se Zemanem do Kazachstánu přijelo několik desítek podnikatelů. Jsou mezi nimi například zástupci Škody Transportation, strojírenských podniků, letectví nebo bankovnictví.

České firmy v Kazachstánu podepsaly dohody za asi 450 milionů dolarů (téměř deset miliard korun). Týkají se dodávek technologií a technologických celků v oblasti zemědělství, důlních zařízení, ale také dodávek zbraní. Ve většině případů se jednalo o memoranda předpokládající další jednání o spolupráci.

„Oceňujeme nejen nynější rozvoj vaší země, ale i její potenciál s ohledem na klíčové postavení ve střední Asii,“ řekl podle serveru BNews Zeman svému kazašskému protějšku. Plynnou ruštinou český prezident vyřídil Nazarbajevovi pozdravy od svého předchůdce Václava Klause. S ním se kazašský prezident několikrát setkal, naposledy v roce 2012 v Praze.

Zeman také o vzájemné ekonomické spolupráci mluvil na podnikatelském semináři. Jedna z českých firem podle něj Kazachům nabízí vybudování železnice z letiště do centra Astany. Český prezident také vyzdvihl české pivovary. „Nezapomeňte, že české pivo je nejlepší. Žádná americká konkurence nabízející nějakou špinavou vodu nám nemůže konkurovat, stejně jako německé pivovary,“ řekl Zeman rusky podnikatelům, za což sklidil potlesk.

Nazarbajev: Očekáváme, že nás Praha podpoří

Kazašský prezident se na tiskové konferenci vyslovil pro spojení zón volného obchodu Evropské unie a Euroasijské hospodářské unie (EAHU), bezcelního společenství vytvořeného Ruskem společně s Kazachstánem a Běloruskem. Nazarbajev očekává, že Praha tuto myšlenku podpoří.

Zeman a PPF

Miloš Zeman se z nedávné návštěvy Číny vracel letadlem skupiny PPF, ovládané Petrem Kellnerem. Společnost má v Číně obchodní zájmy a Kellner se účastnil i schůzky s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Prezidentův mluvčí obhajoval rozhodnutí úsporou času. Díky využití soukromého letadla podle něj Zeman stihl jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října. Premiér Bohuslav Sobotka rozhodnutí kritizoval. Podle něj by měl prezident cestovat vládními letadly.

Nazarbajev se dokonce odvolal na státnický odkaz českého krále Jiřího z Poděbrad, který se v 15. století pokusil realizovat myšlenku mírové unie evropských panovníků. „Počítáme s tím, že Česká republika dnes bude hovořit o součinnosti Evropy a Asie,“ řekl kazašský prezident.

Hospodářských styků s Českem si Nazarbajev cení, zejména v oblasti dopravy, vzdělávání a zemědělství. „Víme, že mnohé budovy v Karlových Varech patří kazašským podnikatelům. Teď my k investicím zveme české firmy. Jsme země bohatá na ropu, železo a uhlí, souběžně ale chceme vybudovat ekonomiku nezávislou na surovinových zdrojích. V tom nám české společnosti mohou pomoci,“ zdůraznil kazašský vůdce.

Proti sankcím

Nazarbajev novinářům sdělil, že s českým hostem debatoval i o zahraniční politice včetně krize na východě Ukrajiny a o protiruských sankcí vyhlášených Evropskou unií a USA odvetou za ruské vměšování. Sankce podle kazašského prezidenta nikomu nepomáhají. „Evropě ani Rusku užitek nepřinesou. Jen co jsme se dostali z vážné krize z roku 2008, dostali jsme se do ní zas,“ poznamenal Nazarbajev a dodal, že politika by do hospodářských vztahů zasahovat neměla.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident Miloš Zeman se sešel v Astaně s kazašským prezidentem Nursultanem...
„Oceňujeme nejen nynější rozvoj vaší země, ale i její potenciál s ohledem na...
Nazarbajev poznamenal, že Kazachstán a Česko spojují „tradičně dobré vztahy s...
Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev.

Kazachstán, kde žije silná ruská menšina, dává v hodnocení ukrajinské krize najevo zájem na zachování ukrajinské územní celistvosti a nedělitelnosti ukrajinského území. Ruskou anexi Krymu Nazarbajev neuznal, sankční kroky Západu ale kritizuje jako opatření s nulovým politickým efektem.

Přijede i diktátor

V úterý je v kazašské metropoli očekáván uzbecký prezident Islam Karimov, který měl letos v únoru navštívit Prahu. Proti se však tehdy postavili zástupci nevládních organizací, podle nichž je uzbecký prezident jedním z nejtvrdších světových diktátorů a představitelem utlačovatelského režimu. Únorová cesta se nakonec neuskutečnila a Karimov má údajně Česko navštívit příští rok. Zeman se s ním podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka nesejde.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...