23. listopadu 2017 13:33, aktualizováno  15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman v Moskvě otevřel výstavu z pokladů Pražského hradu

Prezident ČR Miloš Zeman (uprostřed) se 23. listopadu zúčastnil otevření... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident ČR Miloš Zeman (uprostřed) se 23. listopadu zúčastnil otevření... | foto: ČTK

Moskva Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek ve Státním historickém muzeu na Rudém náměstí v Moskvě zahájil výstavu Poklady Pražského hradu. Její návštěvníci si budou moci prohlédnout více než stovku historických předmětů včetně relikviářů ze 14. století nebo o 200 let staršího bronzového svícnu. V rozhovoru s novináři se Zeman vrátil k aféře kolem článku na webu ruské armádní televize Zvezda, který vychvaloval sovětskou okupaci Československa

Výstava Poklady Pražského hradu, jejíhož otevření se zúčastnila také ruská vicepremiérka Olga Goloděcová, je odpovědí na přehlídku exponátů z dynastie carského rodu Romanovců, kterou Pražané měli možnost zhlédnout před šesti lety. Expozice dokumentuje tisíciletý vývoj a stavební i slohové proměny Pražského hradu.

 Zvlášť hodnotnými exponáty jsou podle odborníků relikviář sv. Kateřiny podle návrhu Petra Parléře nebo šperkovnice ze 17. století. Předmětem zvláštního zájmu Rusů bude nepochybně soubor textilií spojených se svatou Ludmilou a její relikviářová busta z první čtvrtiny 14. století. Patronka české země, zvaná v Rusku často Ludmila Česká, je důležitou světicí i pro ruské pravoslaví. Jako první svatořečenou ženu ji uctívají všichni pravoslavní Slované.

Novinářům ve čtvrtek Zeman mimo jiné řekl, že při úterní schůzce s Putinem se přimlouval za to, aby byl propuštěn ukrajinský duchovní, teolog a religionista Kozlovskij. Byl zatčen loni v lednu v Doněcku, obviněn ze špionáže a nezákonného držení zbraní a odsouzen na dva a půl roku vězení. Kozlovskij, který od počátku proruského povstání proti násilnostem protestoval, je nemocný. Osvobozen by podle českého prezidenta mohl být v rámci výměny zajatců. Dřívější intervence adresované vůdci doněckých separatistů Alexandru Zacharčenkovi zůstaly bez odpovědi, řekl Zeman novinářům. O takzvané Doněcké lidové republice se proto prý prezident napříště bude vyjadřovat nepříznivě.

Zeman: Novináři plně odpovídají charakteru prostitutek

Zeman se také ve čtvrtek vrátil k aféře kolem článku na webu ruské armádní televize Zvezda, který chválil sovětskou okupaci Československa v roce 1968. Poukázal na to, že text byl ze serveru stažen a na jeho místě se objevila pochvalná informace o takzvaném pražském jaru. Je to podle něj důkaz, že „novináři plně odpovídají charakteru prostitutek“.

Ruská média skandál kolem článku spíše jen zaznamenávají s důrazem na stanovisko premiéra Dmitrije Medveděva, který se od něj ve středu distancoval. Komentář zveřejnil server ruské tiskové agentury Rosbalt, jehož šéfredaktor Nikolaj Uljanov varuje před recidivou konzervativních sovětských hodnot, jež by mohly nakonec zpochybnit legitimitu nynějšího prezidenta Vladimira Putina.

Nejhorší pro ruské ministerstvo obrany je, že televize Zvezda je ve světě vnímána jako osobní informační portál ministra Sergeje Šojgua. Proto označení jeho pracovníků za „blázny“, kteří za ministerské peníze šíří naprosté nesmysly, je útok přímo proti Šojguovi, a to velmi bolestný, konstatuje Uljanov.

Ruský list Kommersant ve čtvrtek napsal, že Rusku se při jednáních se Zemanem podařilo vyhnout vážnému diplomatickému skandálu jen díky včasné přípravě. Kommersant uvedl, že řada členů české delegace požadovala státní návštěvu na protest ukončit. Zeman se rozhodl takto nepostupovat, nýbrž otázku článku nastolit při jednání s premiérem Medveděvem. To se podle listu dozvěděl aparát ruské vlády a měl čas se na to připravit.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz