23. listopadu 2017 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman v Moskvě otevře výstavu z pokladů Pražského hradu

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Rusku. Na fotografii s Vladimirem Putinem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Rusku. Na fotografii s Vladimirem Putinem. | foto: Reuters

MOSKVA Prezident Miloš Zeman čtvrtý den své státní návštěvy Ruska věnuje otevření výstavy Poklady Pražského hradu v prostorách ruského Státního historického muzea na Rudém náměstí v Moskvě. Ještě před cestou do muzea se prezident setká s českými novináři. Ve čtvrtek odpoledne prezidentský speciál zamíří do uralského Jekatěrinburgu, který je třetí a poslední zastávkou státní návštěvy českého prezidenta.

Na výstavě v historickém muzeu Moskvané budou mít možnost prohlédnout si víc než stovku předmětů ze Svatovítského pokladu a ze sbírek Správy Pražského hradu, které symbolizují minulost českého státu. K nejcennějším patří soubor textilií spojených se svatou Ludmilou a českými královnami nebo renesanční a barokní tapisérie, fajáns, porcelán a nábytek. Moskvané uvidí také umělecké kopie korunovačních klenotů nebo modely Svatovítské rotundy či Starého královského paláce.

Výstava Poklady Pražského hradu je reciproční odpovědí Prahy na přehlídku exponátů z carské dynastie Romanovců, která byla na Pražském hradě instalována v roce 2011. Na přípravě moskevské výstavy se podílela Správa Pražského hradu s Metropolitní kapitulou u sv. Víta, jíž patří některé exponáty.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz