10. října 2017 12:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman v Radě Evropy kritizoval sankce proti Rusku. Překračuje své kompetence, tvrdí Telička

Miloš Zeman během projevu v Radě Evropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman během projevu v Radě Evropy. | foto: Twitter PACE

ŠTRASBURK Podle prezidenta Miloše Zemana by měla Evropa spolupracovat a hovořit s Ruskem namísto vytváření sankcí. Zeman tvrdí, že sankce jsou neefektivní a ztrácí na nich spíše EU, než Rusko. Parlamentní shromáždění Rady Evropy, před kterým Zeman vystoupil, by se mělo snažit přispět k přátelství mezi národy Evropy. Zemanovo vystoupení již kritizoval Pavel Telička.

Protiruské sankce nefungují, prohlásil před Parlamentním shromážděním Rady Evropy (PSRE) český prezident Zeman. Navrhl místo toto dialog mezi občany zemí.

Prezident také prohlásil, že Putinova popularita v Rusku je podle prezidenta Miloše Zemana způsobená i sankcemi, které uvalila Evropská unie na Ruskou federaci.

Vystoupení prezidenta již na Twitteru kritizoval europoslanec Pavel Telička. Zeman prý při veřejném odmítání sankcí proti Rusku překračuje své kompetence. „Kdo mu dal mandát?“ ptal se Telička na sociální síti premiéra a ministra zahraničních věcí.

10.října 2017 v 12:38, příspěvek archivován: 10.října 2017 v 12:43

Prekracuje sve kompetence. Kdo mu k tomu dal mandat? @SlavekSobotka, @ZaoralekL , jak vypadala priprava? https://t.co/FR2scs8PZu

Ruskou anexi Krymu označil český prezident za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost, a citoval bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který podle něj prohlásil, že snaha Krym vrátit Ukrajině by vedla k evropské válce. Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by podle Zemanova soukromého názoru ale mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny.

Zeman, který připomněl, že na stejném místě hovořil v roce 1999 jako český premiér, v úterý vystupoval v sedě a hovořil v angličtině. Po asi desetiminutovém projevu prezident diskutoval s členy PSRE.

Český prezident Miloš Zeman hovoří s novináři před svým vystoupením na...
Miloš Zeman se před svým vystoupením na Parlamentním shromáždění Rady Evropy...

Před svým vystoupením na PSRE se Zeman krátce setkal s jeho úřadujícím předsedou Rogerem Galem a také s generálním tajemníkem Rady Evropy Thornbjornem Jaglandem.

Už s ním ještě za přítomnosti novinářů začal probírat situaci, kdy Rusko pozastavilo letošní platbu většiny svého příspěvku ve výši okolo 22 milionů eur (asi 594 milionů Kč) organizaci.

Moskva žádá „adekvátní řešení“ při obnovení pravomocí svých zástupců v radě, kteří byli rozhodnutím PSRE v reakci na ruskou anexi Krymu zbaveni hlasovacího práva a podílu na činnosti některých orgánů RE.

Parlamentní shromáždění není institucí Evropské unie, byť všechny státy EU jsou členy RE. Jde o poradní orgán Rady Evropy, mezinárodní organizace, která sdružuje 47 evropských zemí, včetně Turecka a Ruska. Parlamentní shromáždění má 636 členů, volených nebo jmenovaných parlamenty členských států v poměru k počtu obyvatel.

Na nynější schůzi Parlamentního shromáždění se čeká mimo jiné vystoupení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. S Radou Evropy je nyní kvůli ukrajinské krizi v ostrém sporu Rusko.

ČTK, mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz