12. prosince 2017 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman zahájil poslední zahraniční cestu. Na Slovensku ho vítal Kiska i čestná stráž

Neobhájí-li Zeman mandát, jedná se o jeho poslední zahraniční cestu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neobhájí-li Zeman mandát, jedná se o jeho poslední zahraniční cestu. | foto: ČTK

BRATISLAVA Prezident Miloš Zeman v úterý dopoledne zahájil návštěvu Slovenska, která je jeho poslední zahraniční cestou ve stávajícím funkčním období. Na nádvoří prezidentského paláce v Bratislavě ho uvítal jeho slovenský kolega Andrej Kiska.

Součástí slavnostního ceremoniálu bylo vítání chlebem a solí a nástup čestné stráže slovenského prezidenta, samotná přehlídka vojenské jednotky po červeném koberci se ale nekonala. Z důvodu rekonstrukce hlavního nádvoří prezidentského paláce v centru metropole se přivítání Zemana uskutečnilo na menším nádvoří u zahrady sídla hlavy slovenského státu.

Podle programu oba prezidenti po společné schůzce a obědě odpoledne položí věnce k Pomníku československé státnosti i k Památníku Milana Rastislava Štefánika, který byl v roce 1918 jedním ze spoluzakladatelů Československa.

Zemanova návštěva Bratislavy je součástí tradice, podle které český či slovenský prezident před skončením mandátu zavítá do druhého státu bývalé československé federace. V lednové přímé volbě českého prezidenta bude Zeman obhajovat prezidentský mandát.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz