Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polská média: Zemanovi fandí Babiš i Kaczyński, Drahošovi zase polská opozice

Jaroslaw Kaczyński. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslaw Kaczyński. | foto: Reuters

VARŠAVA Nadcházející české prezidentské volby budou soubojem o zahraničněpolitickou orientaci Hradu, ale budou mít zásadní vliv i na osud vlády Andreje Babiše. Stejně jako šéf polské vládní strany Jaroslaw Kaczyński bude i český premiér v demisi držet palce spíše zastánci proruské politiky Miloši Zemanovi, píší polská média.

Jejich komentátoři zdůrazňují, že jde o souboj dvou absolutně odlišných osobností. Konzervativní list Rzeczpospolita označil Zemana za „cynického, v bojích protřelého, zkušeného a prohnaného hráče“, který je nakloněn blízké spolupráci s Ruskem a Čínou, zatímco Drahoše považuje za uhlazeného profesora, jenž je „typickým Evropanem“. „První získával ostruhy ve stranické politice, druhý navazuje na havlovské ideály nepolitické politiky,“ píše deník blízký polské vládě.

Výsledek voleb budou pozorně sledovat i politici ve Varšavě, kde je u moci konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).

„Pokud zvítězí Zeman, může to být - paradoxně - dobrá zpráva pro naši vládnoucí garnituru. Paradoxně proto, že současný český prezident je jedním z nejvíce proruských politiků v EU,“ píše Rzeczpospolita a zdůrazňuje jiné Zemanovy postoje, které jej naopak sbližují s předsedou PiS Kaczyńským. Oba jsou zastánci protibruselské, protiněmecké a protiimigrační politiky a bytostně pravicový politik tak zřejmě bude ve volbách fandit levicovému kandidátovi.

„Typickému Evropanovi“ fandí polská opozice

Drahoš by naopak Česko rád viděl těsněji spolupracovat s jádrem Evropské unie, což jej přibližuje k současné polské opozici, dodává deník.

Liberální Gazeta Wyborcza si všímá, že vedle zahraniční politiky a tématu migrace je před volbami jednou z důležitých otázek Zemanovo zdraví, které podle listu může být pro některé voliče důležitým faktorem. Vzhledem k vyrovnanosti průzkumů se očekává těsný výsledek a bude se počítat každý hlas, píše deník.

„Rovněž Babišův osud závisí na tom, zda Zeman volby vyhraje,“ zdůrazňuje list další důležitý rozměr pátečního a sobotního hlasování. Zeman a Babiš jsou dlouhodobí spojenci, jejichž svazek se upevnil po vítězství miliardáře v říjnových parlamentních volbách a Zeman mu nyní slíbil podporu při sestavování vlády, dodává deník s tím, že od Drahoše se podobné vstřícnosti Babiš patrně nedočká.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!