6. srpna 2018 15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemětřesení na Lomboku a Bali zabilo už 91 lidí, turisté létají domů posilovými spoji

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dům poškozený zemětřesením v Indonésii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům poškozený zemětřesením v Indonésii. | foto: Antara Foto/Ahmad Subaidi/ via ReutersReuters

Jakarta Počet obětí nedělního zemětřesení na indonéských ostrovech Lombok a Bali vystoupil na 91, sdělil dnes podle agentury AP mluvčí indonéského úřadu pro zvládání přírodních katastrof. Přes 200 lidí utrpělo vážná zranění. Bilance mrtvých a zraněných ale podle mluvčího patrně ještě poroste, protože do některých oblastí na těžce postiženém severu Lomboku se stále nedostali záchranáři. Poničeny byly na tomto ostrově tisíce budov.

Většinu obětí si zemětřesení vyžádalo na Lomboku, dva lidé zahynuli na sousedním Bali. Všech 91 mrtvých jsou Indonésané.

Podle místního představitele v provincii Západní Nusa Tenggara, kde se ostrov Lombok nachází, již počet obětí výrazně přesáhl stovku. „V důsledku nedělního zemětřesení o síle 7,0 stupně zahynulo 142 lidí,“ řekl televizi Metro představitel provinční vlády Rosiady Sayuti. „Mnoho domů bylo zcela srovnáno se zemí,“ dodal.

Zemětřesení postihlo oblast hojně vyhledávanou turisty. České ministerstvo zahraničí ale podle mluvčí Michaely Lagronové nemá v tuto chvíli informaci o žádných zraněných Češích. „Podle indonéského ministerstva zahraničí nejsou mezi zraněnými žádní turisté, tudíž ani Češi,“ uvedla.

Zemětřesení v Indonésii.
Obyvatele Indonésie zemětřesení vyhnalo z jejich domů.

Řada zahraničních turistů ale podle internetových stránek ministerstva v neděli po zemětřesení opustila hotely a noc strávili na vyvýšených místech ostrova. A to i z důvodu varování před vlnou cunami, které však bylo ještě v neděli večer odvoláno. Na konzulární linku velvyslanectví v Jakartě se obrátilo asi 20 lidí. „Všichni jsou v pořádku, chtěli spíše doplňující informace. Nikdo nebyl v nouzi, pouze dva lidé potřebují vystavit náhradní cestovní doklad, protože o něj v souvislosti se zemětřesením přišli,“ doplnila Lagronová.

V současné době pokračuje evakuace z Lomboku, situace na místě je ale podle svědků nadále chaotická. Českým návštěvníkům na Lomboku, kteří hodlají v nejbližších hodinách a dnech ostrov opustit, ministerstvo zahraničí doporučilo, aby tak učinili prioritně letecky z letiště v Mataramu. Pokud turisté mají kde bezpečně pobývat a nemusejí Lombok opustit v nejbližších hodinách, radí ministerstvo počkat s odletem nejméně do úterý, než se současná situace stabilizuje. Přímo na letišti v Mataramu byla pro občany zřízena i centra, kde si mohou zařídit náhradní cestovní doklady. Kromě letadel jsou turisté z ostrova evakuováni i prostřednictvím trajektů.

Práci záchranářů v oblastech postižených zemětřesením komplikují výpadky elektřiny, poničené mosty a špatné telefonické spojení. Indonéská armáda v pondělí vyslala na Lombok a Bali tři letadla se zdravotníky a humanitární pomocí.

ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!