7. února 2018 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemětřesení na Tchaj-wanu má mrtvé, mezi zraněnými jsou i Češi

Policie u zemětřesení v Tchaj-wanu, při kterém padaly i budovy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie u zemětřesení v Tchaj-wanu, při kterém padaly i budovy. | foto: ČTK

TCHAJ-PEI V sutinách zničených budov ve městě Chua-lien na Tchaj-wanu, který v úterý postihlo zemětřesení, záchranáři ve středu pátrají po desítkách pohřešovaných. Nejméně šest lidí při zemětřesení zemřelo, 258 osob bylo zraněno a dalších 72 se pohřešuje, informovali místní hasiči. Původní odhady uváděly až 150 pohřešovaných. Mezi zraněnými jsou také dva občané Česka; jejich zranění nejsou vážná. Papež František uvedl, že se modlí za mrtvé a zraněné.

Zemětřesení mělo sílu 6,4 stupně. Ohnisko otřesů bylo 22 kilometrů severovýchodně od města Chua-lien v hloubce jednoho kilometru. V Chua-lienu, kde žije zhruba 100 tisíc lidí, záchranáři stále prohledávají trosky. Ulice města jsou propadlé, bez vody zůstává kolem 40 tisíc domácností a asi 1900 domácností je bez elektrické energie.

Informace o počtu mrtvých a zraněných se zatím liší. Agentura Reuters s odvoláním na úřad starosty informovala o nejméně pěti mrtvých, 243 zraněných a 60 pohřešovaných. Agentura AP s odkazem na tchajwanský národní hasičský sbor napsala, že katastrofa si vyžádala šest obětí, 256 zraněných a 88 pohřešovaných.

Zástupce české Ekonomické a kulturní kanceláře v metropoli ostrova Tchaj-peji Václav Jílek ve středu sdělil, že mezi zraněnými byli i dva občané České republiky. „Byli ošetřeni ve vojenské nemocnici v Chua-lienu,“ řekl Jílek s tím, že s Čechy je v kontaktu české zastoupení.

Podle Jílka zranění Češi bydleli v Chua-lienu v hotelu, který byl mezi budovami, které se částečně zřítily. „Byli za pomoci záchranářských týmů vyproštěni a byla jim poskytnuta lékařská pomoc v blízké nemocnici,“ uvedl. 

Zničený hotel po zemětřesení v Hualienu.
Záchranáři vyprošťují zraněné z hotelu.

„Po dohodě s oběma občany České republiky očekáváme, že během několika hodin dorazí do Tchaj-peje, kde s nimi budeme vyřizovat další potřebné náležitosti spojené se situací, ve které se ocitli,“ dodal.

Tchaj-wan často postihují zemětřesení, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. Většinou ale způsobí poměrně malé škody. V září 1999 však ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo tehdy na 50 tisíc budov.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz