7. února 2018 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemětřesení na Tchaj-wanu má mrtvé, mezi zraněnými jsou i Češi

Policie u zemětřesení v Tchaj-wanu, při kterém padaly i budovy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie u zemětřesení v Tchaj-wanu, při kterém padaly i budovy. | foto: ČTK

TCHAJ-PEI V sutinách zničených budov ve městě Chua-lien na Tchaj-wanu, který v úterý postihlo zemětřesení, záchranáři ve středu pátrají po desítkách pohřešovaných. Nejméně šest lidí při zemětřesení zemřelo, 258 osob bylo zraněno a dalších 72 se pohřešuje, informovali místní hasiči. Původní odhady uváděly až 150 pohřešovaných. Mezi zraněnými jsou také dva občané Česka; jejich zranění nejsou vážná. Papež František uvedl, že se modlí za mrtvé a zraněné.

Zemětřesení mělo sílu 6,4 stupně. Ohnisko otřesů bylo 22 kilometrů severovýchodně od města Chua-lien v hloubce jednoho kilometru. V Chua-lienu, kde žije zhruba 100 tisíc lidí, záchranáři stále prohledávají trosky. Ulice města jsou propadlé, bez vody zůstává kolem 40 tisíc domácností a asi 1900 domácností je bez elektrické energie.

Informace o počtu mrtvých a zraněných se zatím liší. Agentura Reuters s odvoláním na úřad starosty informovala o nejméně pěti mrtvých, 243 zraněných a 60 pohřešovaných. Agentura AP s odkazem na tchajwanský národní hasičský sbor napsala, že katastrofa si vyžádala šest obětí, 256 zraněných a 88 pohřešovaných.

Zástupce české Ekonomické a kulturní kanceláře v metropoli ostrova Tchaj-peji Václav Jílek ve středu sdělil, že mezi zraněnými byli i dva občané České republiky. „Byli ošetřeni ve vojenské nemocnici v Chua-lienu,“ řekl Jílek s tím, že s Čechy je v kontaktu české zastoupení.

Podle Jílka zranění Češi bydleli v Chua-lienu v hotelu, který byl mezi budovami, které se částečně zřítily. „Byli za pomoci záchranářských týmů vyproštěni a byla jim poskytnuta lékařská pomoc v blízké nemocnici,“ uvedl. 

Zničený hotel po zemětřesení v Hualienu.
Záchranáři vyprošťují zraněné z hotelu.

„Po dohodě s oběma občany České republiky očekáváme, že během několika hodin dorazí do Tchaj-peje, kde s nimi budeme vyřizovat další potřebné náležitosti spojené se situací, ve které se ocitli,“ dodal.

Tchaj-wan často postihují zemětřesení, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. Většinou ale způsobí poměrně malé škody. V září 1999 však ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo tehdy na 50 tisíc budov.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.