130 let

Záchranáři v tureckém Kahramanmarasu vyprošťují přeživší silného zemětřesení. (7. února 2023) | foto: Reuters

Zemětřesení má 11 tisíc obětí. Stále nacházejí živé, Erdogan připustil chyby

Svět
  •   7:04aktualizováno  12:35
Zemětřesení, které v pondělí otřáslo Tureckem a Sýrií, si vyžádalo už více než 11 tisíc obětí. Záchranáři nacházejí i více než 50 hodin po otřesech v troskách budov přeživší. V Kahramanmaraşu zachránili tříletého chlapce. Do zasažené oblasti přijel turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, na jehož vládu začíná mířit kritika přeživších.

Záchranné týmy pracovaly v oblasti přes noc ve snaze vyprostit ze sutin budov přeživší katastrofy, jedné z nejsilnějších v oblasti za poslední desetiletí.

Turecko v poslední bilanci informovalo o 8574 mrtvých, počet zraněných stoupl na 49 000; do záchranných operací se zapojilo více než 100 000 lidí. V Sýrii v oblastech pod kontrolou opozice i vlády zahynulo 2662 lidí. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby na Twitteru informovala o nejméně 1400 mrtvých v oblastech na severozápadě Sýrie.

„Očekává se, že číslo významně vzroste, protože pod sutinami jsou stovky rodin, více než 50 hodin po zemětřesení,“ uvedla organizace.

Podle deníku Hürriyet se v noci podařilo zachránit ze zbytků zříceného bytového domu v Kahramanmaraşu tříletého Arifa Kaana. Chlapec se zaklínil mezi bloky betonu a záchranáři museli obezřetně odřezávat materiál, aby se k němu dostali, zatímco se pokoušeli pomocí dek zajistit, aby chlapec v teplotách pod nulou neumrzl.

V nedalekém Adiyamanu zase reportéři zaznamenali chvíli, kdy lidé tleskali, když se záchranářům podařilo ze zříceného domu vyprostit desetiletou Betül Edisovou. Se slzami v očích ji před převozem do nemocnice vítal i její dědeček.

Pod troskami zříceného hotelu v provincii Kahramanmaraş dokázala přežít 58letá žena, jejíž záchranu ukázali reportéři stanice ntv.

Erdogan přijel na místo, lidé kritizují úřady

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu dopoledne přijel do zasažené oblasti. Podle prezidentské kanceláře má v plánu navštívit zmíněný Kahramanmaraş a dále Hatay a Pazarcik. Připustil, že v prvním dni po katastrofě byly určité problémy ohledně pomoci zasaženým, nyní podle něj záchranné operace běží na plné obrátky.

Místní obyvatelé stále častěji vyjadřují nespokojenost s tím, jak státní instituce řídí pomoc postiženým a tvrdí, že na některých místech zoufalí lidé čekali na záchranáře i desítky hodin.

„Kde je teď stát? Kde je? Je to dva dny a nikoho jsme tu neviděli. Děti umrzly k smrti,“ řekl agentuře AFP v Kahramanmaraşu Ali, jenž neúspěšně čekal na záchranáře, kteří by pomohli vyprostit jeho zasypaného bratra a synovce.

V blízkém městě Antakya si zase reportérům agentury Reuters postěžovala 64letá Melek, podle které nechaly úřady lidi na holičkách. „Kde jsou stany? Kde jsou auta s jídlem? Není tu žádné místo, kde bychom dostali jídlo, jako to bylo při jiných katastrofách. Přežili jsme zemětřesení, ale možná teď zemřeme hlady nebo umrzneme,“ řekla. Také podle ní nebyly ve městě dlouho vidět žádné týmy záchranářů.

Zemětřesení o síle 7,8 udeřilo na jihozápadě Turecka nedaleko hranic se Sýrií v noci z neděle na pondělí. Následovaly další otřesy. Kromě tisíců mrtvých jsou další desetitisíce zraněných.

Ti míří k ošetření i do vzdálenějších míst Turecka, například do Istanbulu. Pro letadla převážející zraněné se tam otevřelo Atatürkovo letiště, které se jinak pro civilní dopravu už nepoužívá.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
Témata: Sýrie, Turecko
  • Vybrali jsme pro Vás