9. srpna 2017 10:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemětřesení v Číně zabíjelo i turisty. Nejméně 19 mrtvých, otřesy pokračovaly ve středu

Oblast ve středu zasáhlo několik následných otřesů, nejsilnější o síle 4,8... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblast ve středu zasáhlo několik následných otřesů, nejsilnější o síle 4,8... | foto: ČTK

PEKING Úterní silné zemětřesení na jihozápadě Číny si vyžádalo nejméně 19 mrtvých a 247 zraněných. Oznámila to ve středu agentura Reuters s odvoláním na čínskou státní televizi. Informovala také, že mezi oběťmi je šest turistů. V noci na středu postihly severozápad Číny další silné otřesy, zraněno při nich bylo 32 osob.

Čínské úřady na základě sčítání obyvatelstva z roku 2010 odhadují, že zemětřesení si mohlo vyžádat až stovku mrtvých a tisíce zraněných a poničit 130 000 domů.

Podle amerického seizmologického ústavu USGS úterní otřesy o síle 6,5 stupně postihly část provincie S’-čchuan, obývanou především tibetskými kočovnými pastevci. Místní úřady však uvedly, že v epicentru se ocitla i přírodní rezervace Ťiou-čaj-kou, oblíbená turistické destinace. Podle měření čínské strany zemětřesení dosáhlo intenzity 7,0 stupňů.

Zemětřesení v Číně zabilo 19 lidí
V provincii S’-čchuan dochází k zemětřesením často.

Asi 31 500 turistů bylo z místa zemětřesení turistickými autobusy a soukromými auty přepraveno do bezpečí, což způsobilo četné zácpy. Mezi zraněnými je jeden Francouz a jedna Kanaďanka, informovala agentura Nová Čína. Místní úřady odhadují, že v hotelích lemujících rezervaci Ťiou-čaj-kou se v době katastrofy nacházelo 38 000 turistů.

V provincii S’-čchuan dochází k zemětřesením často

Zemětřesení vyřadilo z provozu elektrické a telefonní sítě, což ztěžovalo lokalizaci a evakuaci lidí. Podle čínské státní televize byly dodávky elektřiny v postižené oblasti z valné části obnoveny a na záchranných pracích se podílí i armáda. Oblast ve středu zasáhlo několik následných otřesů, nejsilnější o síle 4,8 stupňů.

V provincii S’-čchuan dochází k zemětřesením často. V květnu roku 2008 zemřelo při živelní katastrofě 70 000 lidí.

V noci na středu Čínu zasáhlo další silné zemětřesení, podle USGS otřesy o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice postihly severozápadní část země nedaleko půlmilionového města I-ning v provincii Sin-ťiang, nedaleko hranic s Kazachstánem.

Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce asi 26 kilometrů. Otřesy byly podle USGS dostatečně silné, aby mohly způsobit vážné škody. Tato venkovská oblast je ale podle čínských médií velmi řídce osídlená a v okruhu pěti kilometrů od epicentra žádní lidé nežijí. Čínská média uvedla, že bylo zraněno 32 osob.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz