21. září 2017 7:33, aktualizováno  11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí zemětřesení v Mexiku se vyšplhal už na 245. Zoufalé hledání přeživších

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Po zemětřesení v Mexiku se probudila sopka Popocatépetl. Otřesy zabily nejméně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po zemětřesení v Mexiku se probudila sopka Popocatépetl. Otřesy zabily nejméně... | foto: Reuters

MEXIKO Počet obětí úterního zemětřesení v Mexiku vzrostl na 245. Podle agentury AP to vyplývá z informací federální vlády a starosty mexického hlavního města Miguela Ángela Mancery, který ve čtvrtek oznámil, že v metropoli dosáhl počet mrtvých 115, tedy o 15 víc než v předchozí bilanci. Podle agentury Reuters bylo na 1900 lidí zraněno.

V oblastech postižených otřesy pokračují záchranné práce, které ztěžuje déšť. Dosud bylo z trosek vyproštěno přes 50 lidí. Do země na pomoc míří týmy záchranářů z několika amerických zemí, ale také například z Izraele. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto vyhlásil tři dny národního smutku.

Pršet začalo ve středu večer místního času (po půlnoci SELČ) v metropoli Mexiko, kde pokračuje úsilí mimo jiné o záchranu až pěti dětí v Rébsamenově škole. Dobrovolníci se snaží zakrýt elektrické vedení a světla, jimiž si záchranáři svítí na odklízení trosek. Pod nimi by mělo být asi pět lidí, což zjistily přístroje měřící tělesnou teplotu a pohyb. Na místě je na 500 záchranářů.

„Jsem v pořádku, jsem tu se čtyřmi dětmi, pomozte nám, máme žízeň,“ napsala Fátima, jedna z dívek, šest hodin po zemětřesení svým rodičům. S jinou holčičkou, kterou deník El Universal identifikoval jako osmiletou Fridu, navázali záchranáři i osobní kontakt. Volala prý na ně, že má žízeň a nemůže se hýbat. V této škole na jihu metropole zemřelo nejméně 21 dětí a čtyři dospělí.

Záchranáři pod vedením námořnictva pracovali podle Reuters i dnes nad ránem například na záchraně 12leté dívky. Agentura AFP zase informuje o snahách vyprostit sedmiletou dívku. „Žádný člověk si nedokáže představit mou bolest,“ řekla její matka Adriana Fargová.

„Viděl jsem pět živých dětí, ale jsou uvězněny mezi kovovými výztužemi,“ řekl AFP pod podmínkou anonymity jeden z příslušníků civilní obrany.

Ministerstvo školství oznámilo, že jen v metropoli utrpělo při zemětřesení větší či menší škody na 224 škol, z toho 16 je poškozeno vážně. Škola pojmenovaná po reformátorovi mexického školství Enrique Rébsamenovi je jedinou školou v metropoli, která se při otřesech zřítila a v níž zahynuli lidé. Ministr školství Aurelio Nuňo oznámil, že školy v metropoli, státě Puebla a Tlaxcala zůstanou zavřeny do pondělka.

Mexický starosta Mancera informoval, že ze zřícené kancelářské budovy byli téměř 36 hodin po zemětřesení vyproštěni tři živí lidé: dvě ženy a muž.

Déšť a bouřky předpovídá mexický meteorologický ústav i pro státy Morelos či Puebla, které byly rovněž postiženy otřesy.

Na pomoc záchranářům už vyrazili například hasiči a specialisté se psy z Chile a Panamy, záchranné týmy vysílá také Brazílie či Ekvádor.

ČTK
  • 0Diskuse