1. prosince 2018 7:36, aktualizováno  10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel bývalý prezident Spojených států George Bush starší. Bylo mu 94 let

Bývalý prezident USA George Bush starší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý prezident USA George Bush starší. | foto: ČTK

Washington Ve věku 94 let zemřel bývalý americký prezident George Bush starší. Oznámil to mluvčí jeho rodiny, podle něhož 41. prezident USA zemřel v pátek krátce po 22:00 místního času (v sobotu nad ránem SEČ). Bush starší byl v úřadu v letech 1989 až 1993, kdy se v Evropě hroutily komunistické režimy. Byl prvním americkým prezidentem, který přijel po revoluci do Československa, a to přesně rok po listopadových událostech.

„Jeb, Neil, Marvin, Doro a já se zármutkem oznamujeme, že po 94 pozoruhodných letech náš drahý táta zemřel,“ uvedl George W. Bush v prohlášení, které prostřednictvím twitteru tlumočil McGrath. „George H.W. Bush byl člověkem obdařeným ušlechtilostí charakteru a nejlepším otcem, jakého si syn nebo dcera mohou přát,“ dodal Bush mladší.

01.prosince 2018 v 06:17, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 08:47

Statement by President George W. Bush on the death of his father, President George H.W. Bush https://t.co/wDD0vnlN8U https://t.co/t7UsDYSKY8

George Herbert Walker Bush se narodil 12. června 1924 v Miltonu ve státě Massachusetts, v zámožné rodině bankéře a pozdějšího senátora. Podstatnou část života prožil v Texasu. V 18 letech se stal pilotem amerického válečného námořnictva a účastnil se bojových operací. Na konci druhé světové války ukončil na Yaleově univerzitě studia ekonomie, což uplatnil v letech 1953 až 1966 v texaské ropné společnosti Zapata Petroleum, kde byl předsedou správní rady.

V roce 1945 se Bush oženil s Barbarou Pierceovou, která zemřela letos v dubnu. Spolu mají čtyři syny, kromě George Walkera mladšího dále Jeba, Neila a Marvina, a dceru Dorothy. Další z dcer Robin zemřela ve třech letech na leukemii. Politika je vlastní také Jebovi, který byl v letech 1999 až 2007 guvernérem Floridy.

Do politiky Bush vstoupil koncem 50. let. Když se ucházel o místo senátora za stát Texas, štěstí mu nepřálo. Posléze ale vybojoval křeslo ve Sněmovně reprezentantů (1966 až 1970) a rychle si získal pověst konzervativního politika. Prezident Richard Nixon jej posléze jmenoval velvyslancem v OSN, v období 1976 až 1977 řídil CIA.

O prezidentský úřad se Bush pokoušel už v roce 1980, propadl ale ve stranických primárkách. Dostal však nabídku od pozdějšího vítěze voleb Reagana a v letech 1981 až 1989 mu pomáhal jako viceprezident.

Z doby působení v čele USA (1989 až 1993) je oceňována zahraniční politika. Necelý měsíc po stržení berlínské zdi se Bush v prosinci 1989 sešel k oficiálním rozhovorům se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Setkání na lodi u břehů Malty inicioval Bush pod vlivem změn v Polsku a v dalších socialistických zemích. Na summitu nebyl podepsán žádný oficiální dokument, přesto však vstoupil do dějin jako faktický konec studené války.

Bývalý prezident USA George Bush starší při přísaze při přebírání postu...
Bývalý prezident USA George Bush starší se svojí rodinou.

"Změnu větru" naplno pocítili také občané Československa, kam Bush zavítal jako vůbec první americký prezident v úřadu. Přijel symbolicky 17. listopadu 1990, v den oslav prvního výročí sametové revoluce. Vrcholem jeho návštěvy se stalo společné vystoupení s Václavem Havlem na Václavském náměstí, kde je sledoval stotisícový dav. Bush se do Prahy vrátil ještě v roce 1999, kdy již jako exprezident převzal z Havlových rukou Řád Bílého lva.

Bush přesvědčil Američany i Kongres o nutnosti tažení proti Iráku po jeho invazi do Kuvajtu v roce 1991 (operace Pouštní bouře). Někteří odpůrci mu vyčítají, že ponechal Saddáma Husajna u moci a dovolil mu použít sílu proti Kurdům. Jiní zase poukazují na to, že s vojenským zásahem v Jugoslávii Bush váhal podstatně více než v případě Iráku.

Osudnou se ale Bushovi stala vnitřní politika. Hospodářská situace USA se pod jeho vedením totiž nezlepšila, ekonomika procházela vleklou recesí a sužoval ji rostoucí rozpočtový deficit. Američanům se nelíbila ani vzrůstající kriminalita. I proto Bush v roce 1992 při své druhé kandidatuře na úřad prezidenta prohrál s demokratem Billem Clintonem. Toho pro změnu v lednu 2001 na dvě volební období vystřídal Bushův syn - George Walker Bush.

Bushe staršího v posledních letech trápily zdravotní problémy. Někdejší nadšený sportovec si ještě na oslavu svých pětaosmdesátin dopřál za přítomnosti celého rodinného klanu další tandemový seskok padákem. 

Letos dubnu zemřela i prezidentova manželka Barbara, s ním byl ženatý 73 let. Z dětí zesnulého exprezidenta je známý i bývalý guvernér státu Florida Jeb Bush, který se v roce 2016 neúspěšně pokusil získat prezidentskou nominaci. Jeb Bush na twitteru v reakci na otcovo úmrtí napsal, že jeho otci nic nečinilo větší radost než pomáhat ostatním.

‚Inspiroval generace‘

Mezi prvními na Bushovo úmrtí reagovali také exprezident Barack Obama a jeho žena Michelle, a následně také nynější prezident Donald Trump. Bílý dům v prohlášení napsal, že zesnulý George Bush svou opravdovostí, vtipem a tím, že se otevřeně hlásil k víře, rodině a zemi, inspiroval generace Američanů k veřejné službě.

„Spolehlivou schopností úsudku, zdravým rozumem a neochvějným vedením přivedl prezident Bush náš národ a svět k mírovému a vítěznému ukončení studené války,“ stojí v prohlášení Bílého domu. Bush starší také podle něj položil základy blahobytu na desítky let. Při všem, co vykonal, ale zůstal pokorný.

Obamovi uvedli, že Amerika přišla o „vlastence a skromného služebníka“. „I když naše srdce dnes ztěžkla, jsou i plná vděku,“ stojí v prohlášení Obamových.

Prezident, kongresman i ředitel CIA

Podle agentury Reuters žil Bush déle než kterýkoli z jeho předchůdců. Bush ale musel být v posledních letech několikrát hospitalizován. Předloni si zlomil krční obratel a na pohřbu své ženy byl na invalidním vozíku.

Bush starší si získal popularitu díky úspěchu Spojených států ve válce v Perském zálivu v roce 1991. Popularita ale následně vyprchala během krátké hluboké recese, kdy Bush starší porušil svůj slib, že nebude zavádět nové daně. V prezidentských volbách v roce 1988 porazil demokratického guvernéra státu Massachusetts Michaela Dukakise, ale při druhé kandidatuře na prezidenta republikánského politika Bushe porazil demokrat Bill Clinton.

Hrdina z druhé světové války Bush byl před svým prezidentstvím rovněž kongresmanem, ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) nebo také viceprezidentem v administrativě předchozího prezidenta Ronalda Reagana.

V roce 1990 Bush starší navštívil i tehdejší Československo. Českou republiku pak navštívil v roce 1999 u příležitosti desátého výročí sametové revoluce.

ČTK