Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel čtvrtý člověk z výletní lodi v Japonsku. Jižní Korea hlásí 144 nových případů nákazy

Výletní loď Diamond Princess. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výletní loď Diamond Princess. | foto: ČTK

Tokio/Soul V Japonsku zemřel na nákazu novým koronavirem čtvrtý člověk z výletní lodi Diamond Princess, kterou tato východoasijská země vzala do karantény. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na japonskou televizi NHK. Mrtvým je pasažér, kterému bylo okolo osmdesáti let.

Pasažéři z karantény na lodi Diamond Princess.
Na lodi Diamond Princess, která kotví v přístavu Jokohama v Tokijském zálivu,...

Na lodi Diamond Princess, která je od 3. února v karanténě, cestovalo 3700 lidí. Nákaza koronavirem se prokázala u více než 600 z nich. Všichni ostatní pasažéři museli zůstat na lodi ve 14denní karanténě, zdravé pak Japonsko začalo postupně propouštět.

Japonsko za přístup k nákaze na lodi čelí kritice. Ukázalo se také, že u několika cestujících, které Japonsko testovalo jako negativní, se po repatriaci do jejich vlastí nákaza potvrdila.

Postup Japonska je sledován mimo jiné i kvůli blížícím se letním olympijským hrám, jež se budou od 24. července konat v Tokiu. Organizátoři už z preventivních důvodů odložili začátek školení dobrovolníků. Objevují se názory, že olympiáda by měla být z preventivních důvodů odložena, případně zrušena. Japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató v úterý podle Reuters prohlásil, že je příliš brzy hovořit o odřeknutí her.

Jižní Korea hlásí 144 nových případů nákazy

Jižní Korea v úterý ohlásila 144 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se v této asijské zemi nakazilo 977 lidí, z nichž už deset onemocnění COVID-19, které koronavirus způsobuje, podlehlo, napsala s odvoláním na nejnovější údaje agentura Reuters.

Předchozí bilance za neděli, ohlášená v pondělí, činila 161 nových případů a dva mrtvé s celkovým počtem sedmi obětí. Země kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zvýšila zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. Zvýšená pohotovost vládě umožňuje vynucovat zákaz veřejných aktivit i dočasné uzavření škol.

Zhruba 68 procent případů nákazy v Jižní Koreji je spojeno s jedním kostelem ve městě Tegu, kde se scházejí členové náboženského hnutí Sinčchondži. Mezi členy hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena označovaná za takzvanou superpřenašečku.

Náboženské hnutí oznámilo, že poskytne úřadům jména všech svých členů v Jižní Koreji, jejichž počet se odhaduje na 215 tisíc. Vláda je všechny co nejdříve otestuje, sdělila podle agentury Reuters kancelář jihokorejského premiéra.

Hnutí Sinčchondži se inspiruje křesťanstvím, i když se od jeho učení zásadně odchyluje, a bývá považováno za sektu. „Je klíčové otestovat všechny členy tohoto náboženského hnutí, aby se zabránilo dalšímu šíření viru a aby se zmírnily obavy veřejnosti,“ uvedla premiérská kancelář.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...