Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zemřel ekonom János Kornai. Kritikovi plánovaného hospodářství bylo 93 let

János Kornai. foto: Profimedia.cz

Ve věku 93 let v pondělí 18. října zemřel světoznámý levicový ekonom János Kornai, kritik plánovaného socialistického hospodářství. Jeho otce, který byl právník, zabili nacisté v roce 1944 v Auschwitzu a Kornai ve svých šestnácti letech byl nuceně nasazen v pracovním táboře.
  12:30

Po studiu ekonomie na budapešťské univerzitě pracoval v letech 1955 až 1958 v Ekonomickém ústavu Maďarské akademie věd. V letech 1958 až 1963 působil jako ekonom v plánovacích ústavech lehkého průmyslu a v roce 1961 obhájil titul doktor prací o nadměrné centralizaci. Následovala dlouhá řada hostujících profesur na London School of Economics, Stanfordově univerzitě (1968 a 1973), dále na Yale University, Princeton University, na univerzitách ve Stockholmu, Ženevě, Mnichově a v letech 1985-1986 na Harvardu.

Později působil opět v Maďarsku, od roku 2005 na Středoevropské univerzitě a na Korvínově univerzitě (Corvinus University of Budapest). Kornai, který se zabýval zejména aplikováním matematických modelů v ekonomice, dopady přehnaného plánování a byrokratickým rozdělováním zisku podniků, byl autorem mnoha knih, z nichž některé byly přeloženy i do češtiny. Získal řadu maďarských i zahraničních ocenění.

Korvínova univerzita v Budapešti v roce 2018 k jeho devadesátinám uspořádala mezinárodní vědeckou konferenci, kde Kornai prohlásil, že společnost potřebuje výměnu názorů a myšlenky kritizující vládnoucí proudy ve vědě. „Celý život jsem hledal odpovědi na složité otázky. Politici však mají úžasnou schopnost zformulovat na ně jednoduché odpovědi. Tohle jsem nikdy nedokázal,“ řekl a dodal, že člověk v devadesáti letech musí občas meditovat a přemýšlet nad tím, co udělal dobře a co špatně.

„Když jsem působil na maďarských i zahraničních univerzitách, zjistil jsem, že studenti nejsou kromě mainstreamových myšlenek seznamováni s odlišnými názory. Mladé lidi bychom měli naučit, aby dokázali zpochybnit cokoliv, co si v učebnicích přečtou.“ Kornai ve své přednášce vyslovil obavy i o to, zda společenský vývoj v Maďarsku jde správným směrem.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat