9. ledna 2017 17:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel filozof a sociolog Zygmunt Bauman

ZYGMUNT BAUMAN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ZYGMUNT BAUMAN | foto: ČTK

LEEDS V pondělí zemřel významný polský sociolog a filozof profesor Zygmunt Bauman. Bylo mu 91 let. Zpráva se objevila na polském serveru Wyborcza.pl. Bauman byl známý především jako autor konceptu tekuté modernity.

„Drazí, Zygmunt odplynul do tekuté věčnosti dnes 9. ledna 2017. Rozloučila jsem se s ním v domě v Leedsu v nejbližším rodinném kruhu,“ sdělila médiím Baumanova životní družka Aleksandra Kaniaová v narážce na zřejmě nejznámější Baumanův sociologický koncept „tekuté modernity“. Ten označoval současnou společnost jako velmi proměnlivou, globalizovanou, kladoucí velký důraz na individualitu a konzum, v níž se „rozpustily“ základy dřívější společnosti.

Bauman se narodil roku 1925 v Poznani do chudé židovské rodiny. Ta s vypuknutím druhé světové války utekla na východ. V SSSR mladý Bauman vstoupil do Komunistického svazu mládeže. V roce 1944 nastoupil do armády a sloužil ve 4. pěší divizi polské armády. Byl však zraněn během bojů o město Kolobrzeg.

Po válce Bauman spolupracoval s kontrarozvědkou, která měla na starosti provádění stalinistických čistek. V roce 1953 bylo ukončeno jeho působení v armádě a začal se věnovat vědecké kariéře. Začínal jako marxista, ale postupem času se jeho pohled na svět měnil. Pracoval a učil se pod dohledem profesora Juliana Hochfelda a v roce 1960 se díky své práci o anglickém dělnickém hnutí stal profesorem.

V roce 1968 byl nucen emigrovat. Nejdříve žil v Izraeli, poté ve Velké Británii, kde přijal práci na Universitě v Leeds. Stal se vedoucím katedry sociologie, kterým zůstal až do roku 1990, kdy odešel do důchodu.

Se svou komunistickou minulostí se Bauman potýkal po celý zbytek života. V roce 2013 protestovali proti jeho návštěvě ve Vratislavi aktivisté, kteří nesli transparenty s nápisy „Dost prosazování stalinistických zločinců ve Vratislavi!“ nebo „Pryč s politickou represí!“.

Poslední kniha profesora Baumana vyšla v roce 2016. Nese název Cizinec u našich dveří a Bauman v ní zkoumal paniku, kterou vyvolala migrační krize.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!