Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel ‚živý bůh‘ Shivakumara Swami. Hinduistickému duchovnímu vůdci bylo 111 let

Svět

  23:07
Karnátaka - V Indii zemřel ve věku 111 let hinduistický duchovní vůdce Shivakumara Swami. V pondělí zesnulý Swami stál přes osmdesát let v čele kláštera Siddaganga. Oceňován byl zejména pro svoji humanitární činnost, za kterou v roce 2015 obdržel i státní vyznamenání. Během života založil více než sto vzdělávacích institucí.

Hinduistický duchovní vůdce Shivakumara Swami na snímku z roku 2012. foto: ČTK

Swami byl jedním z nejstarších úředně ověřených žijících lidí v Indii. V indickém státě Karnátaka, ve kterém se klášter Siddaganga nachází, byl považován za ztělesnění boha.

Lidé nesou tělo zesnulého duchovního vůdce.
Vystavené tělo Swamiho.

Narodil se v roce 1907 v tehdejším Maisůrském království, na jehož území se v současnosti rozprostírá indický stát Karnátaka. Měl bakalářský titul z umění, na vysoké škole, ale absolvoval i kurzy fyziky a matematiky. Mluvil třemi jazyky, kromě angličtiny i sánskrtem, který je hlavním liturgickým jazykem hinduismu, a místním jazykem kannada. 

Tragédie při hinduistickém obřadu. Nejméně 19 osob bylo ušlapáno

Po smrti svého blízkého přítele byl jmenován do čela hinduistického kláštera Siddaganga. Swami do řádu oficiálně vstoupil 3. března 1930, v jeho čele setrval až do konce svého života.

Svůj další život zasvětil budování různých vzdělávacích institucí, od školek až po vysoké školy. Celkem jich založil 132. Instituce se přitom zaměřovaly nejen na výuku moderní vědy, ale i na výuku tradičního sánksrtu. Umožňoval studium dětem ve věku od 5 do 16 let ze všech regionů, kast a všech náboženských vyznání. Kromě toho jim poskytoval zdarma jídlo, stejně jako všem poutníkům a návštěvníkům.

Swami byl od roku 2016 několikrát hospitalizován v nemocnici, mimo jiné se žloutenkou nebo zápalem plic. V prosinci loňského roku podstoupil bypass jater a odstranění žlučníku. Ačkoliv operace dopadla dobře a byl brzy propuštěn, objevila se u něj plicní infekce. 

Naposledy byl hospitalizován na začátku ledna, jeho stav se postupně zhoršoval. Minulý týden byl na své přání převezen zpět do kláštera Siddaganga, kde v pondělí zemřel. Vláda Karnátaka vyhlásila po skonu Swamiho třídenní státní smutek.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat