Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel ‚živý bůh‘ Shivakumara Swami. Hinduistickému duchovnímu vůdci bylo 111 let

Hinduistický duchovní vůdce Shivakumara Swami na snímku z roku 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hinduistický duchovní vůdce Shivakumara Swami na snímku z roku 2012. | foto: ČTK

Karnátaka V Indii zemřel ve věku 111 let hinduistický duchovní vůdce Shivakumara Swami. V pondělí zesnulý Swami stál přes osmdesát let v čele kláštera Siddaganga. Oceňován byl zejména pro svoji humanitární činnost, za kterou v roce 2015 obdržel i státní vyznamenání. Během života založil více než sto vzdělávacích institucí.

Swami byl jedním z nejstarších úředně ověřených žijících lidí v Indii. V indickém státě Karnátaka, ve kterém se klášter Siddaganga nachází, byl považován za ztělesnění boha.

Lidé nesou tělo zesnulého duchovního vůdce.
Vystavené tělo Swamiho.

Narodil se v roce 1907 v tehdejším Maisůrském království, na jehož území se v současnosti rozprostírá indický stát Karnátaka. Měl bakalářský titul z umění, na vysoké škole, ale absolvoval i kurzy fyziky a matematiky. Mluvil třemi jazyky, kromě angličtiny i sánskrtem, který je hlavním liturgickým jazykem hinduismu, a místním jazykem kannada. 

Po smrti svého blízkého přítele byl jmenován do čela hinduistického kláštera Siddaganga. Swami do řádu oficiálně vstoupil 3. března 1930, v jeho čele setrval až do konce svého života.

Svůj další život zasvětil budování různých vzdělávacích institucí, od školek až po vysoké školy. Celkem jich založil 132. Instituce se přitom zaměřovaly nejen na výuku moderní vědy, ale i na výuku tradičního sánksrtu. Umožňoval studium dětem ve věku od 5 do 16 let ze všech regionů, kast a všech náboženských vyznání. Kromě toho jim poskytoval zdarma jídlo, stejně jako všem poutníkům a návštěvníkům.

Swami byl od roku 2016 několikrát hospitalizován v nemocnici, mimo jiné se žloutenkou nebo zápalem plic. V prosinci loňského roku podstoupil bypass jater a odstranění žlučníku. Ačkoliv operace dopadla dobře a byl brzy propuštěn, objevila se u něj plicní infekce. 

Naposledy byl hospitalizován na začátku ledna, jeho stav se postupně zhoršoval. Minulý týden byl na své přání převezen zpět do kláštera Siddaganga, kde v pondělí zemřel. Vláda Karnátaka vyhlásila po skonu Swamiho třídenní státní smutek.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...