Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel 'kníže módy' Yves Saint Laurent

Svět

  8:55
PAŘÍŽ - Jeden z nejvýznamnějších módních návrhářů 20. století Yves Saint Laurent zemřel v neděli před půlnocí ve věku 71 let. Smrt francouzského tvůrce oznámil jeho životní a obchodní partner Pierre Bergé. Podle listu Le Parisien byla příčinou úmrtí rakovina. Hold památce návrháře vzdali přední francouzští představitelé v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Yves Saint Laurent. foto: AFP

Umělcovo zdraví se v posledních měsících neustále zhoršovalo. Bergé řekl, že Saint Laurent už moc nevycházel z domu, jen se nechával vozit svým šoférem do sídla své nadace, a co se děje v ulicích, pozoroval jen z okna auta.

Prezident Sarkozy uvedl, že s Yvesem Saint Laurentem odešel tvůrce, který jako první povýšil haute couture (vysokou krejčovinu) na úroveň umění a zajistil jí celosvětovou zář. Podle premiéra Françoise Fillona odešel výjimečný tvůrce, který hluboce poznamenal dějiny haute couture.

Odešel revolucionář módy
Dnešní listy Le Parisien a Le Figaro, které ještě zprávu o úmrtí stihly
zaznamenat, vyšly s fotografiemi Yvesa Saint Laurenta na titulních
stránkách. Le Parisien mu věnoval ještě další dvě strany a nazval ho knížetem módy. Podle Le Figaro odešel největší módní tvůrce světa.

Zpráva o úmrtí je dnes také na prvním místě zpravodajství francouzských televizních stanic. Zpravodajská televize LCI s narážkou na známou zkratku umělcova jména (YSL) hovořila o "třech písmenech, která způsobila revoluci ve světě módy".

Pierre Bergé řekl, že Yves Saint Laurent si byl tohoto faktu (že způsobil revoluci) velmi dobře vědom, stejně jako si byl vědom svého významu ve druhé polovině 20. století.

Celým jménem Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent se slávy ve svém povolání dočkal už jako mladý umělec. Narodil se 1. srpna 1936 v alžírském Oranu. V 17 letech přišel do Paříže a už v roce 1954 se stal spolupracovníkem Christiana Diora. A po jeho smrti v roce 1957 i jeho nástupcem. O rok později slavil velký úspěch se svou první módní přehlídkou, která zcela narušila dosavadní trendy "vosího pasu".

Inspiroval se Picassem i Ruskem
V roce 1961 ve spolupráci s Pierrem Bergém vytvořil vlastní módní dům. Společně pak dobývali svět s logem představovaným třemi černými písmeny na krémovém podkladu. Ženám dal svobodu v oblékání - vytvořil pro ně kalhoty dámského střihu či kostým, přizpůsobil jejich oblečení nové době. Nezůstal pozadu ani v módě pro muže: tvořil pro ně pláště s kapucí, bombajky (saka s krátkými rukávy) i smokingy.

Před šesti lety se Yves Saint Laurent po 40 letech kariéry rozhodl odejít na odpočinek. Letos se rozloučil s pařížskými obdivovateli retrospektivní přehlídkou své tvorby v pařížském centru Georges Pompidou. Návrhář byl velkým milovníkem umění, například opery i divadla, pro jejichž představení také tvořil kostýmy.

Nechal se inspirovat také umělci z jiných oborů, mezi nimi například Pablem Picassem nebo Vincentem Van Goghem, ale i Ruskem či Afrikou. Yves Saint Laurent byl také nositelem mnoha vyznamenání včetně velkého kříže Řádu čestné legie.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat