Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Westergaard, známý kreslíř. Karikaturou Mohameda v minulosti rozlítil muslimy

Svět

  7:28
Kodaň - V Kodani zemřel ve věku 86 let dánský kreslíř Kurt Westergaard, jehož karikatura proroka Mohameda spolu s dalšími satirickými obrázky vyvolala před lety rozsáhlé protesty v řadě muslimských zemí. Informoval o tom v pondělí server BBC s odvoláním na místní média. Karikaturista podle nich zemřel po dlouhé nemoci 14. července, den po svých narozeninách.

Kurt Westergaard, autor karikatury Mohameda v dánském listě Jyllands-Posten foto: Reuters

Westergaard pracoval od 80. let minulého století pro dánský list Jyllands-Posten. V celém světě ho proslavila jeho karikatura z roku 2005, na níž zobrazil proroka Mohameda s turbanem ve tvaru bomby s hořící roznětkou. Tuto a další karikatury dánského listu přetiskly posléze některé evropské deníky, čímž vyvolaly masové protesty v muslimském světě. Sám kreslíř čelil výhrůžkám smrtí a dánská policie zatkla i několik lidí, kteří ho plánovali zabít. Dostal proto i ochranku a žil na tajných adresách, uvedl v pondělí server BBC.

Kurt Westergaard zemřel ve věku 86 let.
Karikatury známého dánského kreslíře.

Westergaardovy i další podobné karikatury si berou na mušku terorismus islamistických radikálů. Deníky, které karikatury otiskly, se hájily svobodou slova. Někteří ale považují takové karikatury za urážení náboženského cítění některých skupin společnosti. Westergaard před lety v rozhovoru řekl, že svých satirických kreseb nelituje. Podle něj vyvolaly důležitou diskusi o islámu v západních zemích.

Kvůli karikaturám Mohameda dav demonstrantů začátkem roku 2006 napadal ambasády a konzuláty Dánska v Sýrii, Libanonu nebo Íránu a mnozí i v dalších muslimských zemí pálily vlajky Dánska.

Kvůli karikaturám proroka Mohameda také umírali lidé. Nejznámějším případem byl teroristický útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo v lednu 2015. Dva islamisté při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů listu, který opakovaně publikoval karikatury muslimského proroka. Na snahu vysvětlit žákům svobodu slova na příkladu Mohamedových karikatur doplatil francouzský učitel, jemuž mladík čečenského původu loni v říjnu v Paříži usekl hlavu.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...