Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lékař z Wu-chanu, který varoval před koronavirem, opravdu zemřel. Čínská vláda záměrně mlžila, tvrdí zdroje BBC

Lékař, který varoval před koronavirem už koncem prosince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař, který varoval před koronavirem už koncem prosince. | foto: WEIBOReprofoto

WU-CHAN Lékař z Wu-chanu, který mezi prvními koncem prosince upozorňoval na nový koronavirus, podle čínských médií ve čtvrtek zemřel. Kolem jeho smrti panovaly zmatky, do situace prý zasáhli i čínští úředníci. Doktor Li Wenliang, kterému bylo 34 let, se sám nakazil při léčbě pacientů.

Smrt lékaře doprovázela řada nejasností. Zprávu o smrti doktora nejprve vydala čínská média ve čtvrtek odpoledne středoevropského času. Později se však podle britského serveru BBC objevily zprávy, že doktor stále žije, ale je v kritickém stavu. Li Wenliangovi prý přestalo bít srdce, ale lékaři ho úspěšně resuscitovali.

Na základě oficiálního sdělení nemocnice ze čtvrtečního večera však muž skutečně zemřel. Novináři a doktoři, kteří byli na místě, ale nepřáli si být jmenováni, řekli BBC a dalším médiím, že po zveřejnění původní zprávy o smrti lékaře zasáhli vládní úředníci. Médiím prý bylo sděleno, aby informovala, že muž je živý a stále v péči nemocnice.

Podle wuchanské ústřední nemocnice se 34letý oftalmolog infikoval koronavirem. Nemocnice na sociálních sítích uvedla, že se „bohužel nakazil během boje proti epidemii nákazy novým koronavirem způsobujícím zápal plic“. „Hluboce toho litujeme a truchlíme,“ dodala nemocnice.

Nákaze koronavirem nejčastěji podléhají lidé starší 60 let nebo ti, kteří mají další zdravotní potíže. Předchozí zdravotní stav Li Wenlianga není znám.

Přes chat varoval ostatní lékaře

Lékař pracující ve Wu-chanu před začátkem nového roku rozpoznal sedm případů, které mu připomínaly virus SARS vedoucí roku 2003 ke globální epidemii. Infikovaní putovali do karantény. Li Wenliang přes chat skrze sociální síť WeChat varoval ostatní lékaře a doporučil jim, aby při ošetřování pacientů používali ochranný oděv.

„Chtěl jsem jen připomenout svým vysokoškolským spolužákům, aby byli opatrní,“ citovala slova lékaře CNN. V té době si myslel, že se pacienti nakazili virem SARS. Až později zjistil, že virus je ve skutečnosti jiným typem koronaviru.

To už se jeho varování začalo šířit po internetu. „Když jsem to viděl, uvědomil jsem si, že je to mimo mou kontrolu a mohl bych být potrestán,“ říkal Li Wenliang. Téhož dne vydala zdravotnická komise ve Wu-chanu nouzové oznámení, v němž informovala nemocnice ve městě o tom, že řada pacientů nakupující na trhu s mořskými plody měla „neznámou pneumonii“ (zápalem plic - pozn. red. ).

Oznámení přišlo zároveň s upozorněním, že organizace ani jednotlivci nesmí zveřejňovat informace o léčbě bez povolení. Další den, 31. prosince, úředníci ve Wu-chanu oznámili, že město je ohniskem infekce a upozornili na to Světovou zdravotnickou organizaci.

Začátkem nového roku lékaře Li Wenlianga navštívili policisté z úřadu Veřejné bezpečnosti a řekli mu, aby podepsal dokument, v němž byl obviněn z „nepravdivých komentářů“, které „vážně narušily společenský řád“.

„Vážně vás upozorňujeme: Pokud budete stále tvrdohlavý a s takovou drzostí budete pokračovat v této nezákonné činnosti, půjdete před soud – rozumíte?“ popsal zpravodajský server BBC to, co bylo součástí dokumentu. S dodatkem, že se stejným problémem Číňané vyšetřovali celkem osm lidí. Li Wenliag souhlas podepsal.

Podle BBC první lednové týdny úředníci ve Wu-chanu trvali na tom, že virem se můžou nakazit pouze ti, kteří přišli do styku s infikovanými zvířaty. Nevydali žádné pokyny k ochraně lékařů. Li Wenliang tak stejně jako mnoho dalších doktorů léčil pacienty nakažené koronavirem 2019 nCoV bez potřebné ochrany několik dalších dní.

Prezident země Si Ťin-pching poprvé veřejnost o ohnisku nákazy informoval až dvacátého ledna. O tři dny později úřady Wu-chan izolovaly, zhruba pět milionů lidí ale město opustilo již předtím. Starosta Wu-chanu později podle CNN připustil, že jeho vláda neinformovala obyvatele včas.

Lékař Li Wenliang koncem ledna zveřejnil kopii dokumentu, který musel podepsat na sociální síti Weibo a vysvětlil, co se stalo. „Zajímalo by mě, proč (vládní) oficiální oznámení stále říkala, že nedošlo k přenosu viru z člověka na člověka a že nebyl nakažen žádný zdravotnický pracovník.“

Hrozba odnětí svobody

Úředníci se lékaři omluvili, ale už bylo pozdě. Li Wenliang začal desátého ledna kašlat, o dva dny později byl hospitalizován v nemocnici, stejně tak jeho rodiče. Prvního února ho lékaři pozitivně otestovali na koronavirus 2019 nCoV.

Čínské úřady nadále hrozí ostatním odnětím svobody až na sedm let za sdílení neoficiálních zpráv o epidemii na sociálních sítích. Tresty podle The Sun zavedly, protože docházelo ke zveřejňování informací a obrázků, které odhalovaly skutečný stav v Číně.

V zemi tak nadále roste odpor proti státní cenzuře kolem nemoci a počátečnímu zpoždění varování veřejnosti o smrtelném viru, konstatovala CNN.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...