Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel Liou Siao-po. Nobelista a čínský bojovník za demokracii

Podobizna Liou Siao-poa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podobizna Liou Siao-poa. | foto: ČTK

PEKING Zemřel čínský disident Liou Siao-po. V roce 2010 obdržel Nobelovu cenu míru. Zemřel na rakovinu jater, od roku 2009 až do konce života byl ve vězení. Bylo mu 61 let.

Liou Siao-po byl nejznámějším čínským politickým vězněm.

Světově známým se stal v roce 1989, tehdy došlo k jeho totálnímu rozchodu s režimem. Liou Siao-po byl jednou z vůdčích osobností během červnových protestů na náměstí Tchien-an men (Brány nebeského klidu). Krátce potom byl poprvé zatčen a vyhozen z Pekingské pedagogické univerzity, kde učil literaturu.

V roce 1995 byl zatčen znovu za podepsání petice, která měla připomenout zásah na náměstí Brány nebeského klidu. Následně strávil tři roky v pracovním převýchovném táboře, kde potkal svoji poslední ženu Liou Sia. Ta je v současnosti v domácím vězení a trpí depresemi.

Liou Siao-po se v roce 2008 stal spoluautorem Charty 08, dokumentu požadujícího demokratické zřízení, který se inspiroval československou Chartou 77. Pár dní před jejím vydáním byl znovu zatčen a následujícího roku byl odsouzen k jedenáctiletému trestu za „podvracení republiky“.

Chartisté v tomto dokumentu mimo jiné požadovali svobodu slova, reálnou svobodu vyznání, svobodu se shromažďovat, nezávislé soudy a další požadavky související se svobodou jednotlivce a fungujícím státem.

Prázdná židle místo nobelisty

V roce 2010 byl nominován na Nobelovu cenu míru. Mimo jiné Václavem Havlem, Karlem Schwarzenbergem, Desmondem Tutu a současným dalajlámou.

Přestože cenu získal, Čína nepovolila jemu ani jeho blízkým ji osobně převzít. Na ceremoniálu tedy ocenění „převzala“ prázdná židle. Čínská strana udělení nobelovky označila za „zásah do vnitřních záležitostí Číny“ a „ponížení odkazu Nobelovy ceny“. Následně zmrazila na šest let diplomatické vztahy s Norskem, na jehož půdě se ocenění za mír tradičně předává. Rovněž odmítla kritiku za věznění disidentů, jelikož Čína „nemá disidenty, pouze odsouzené zločince“.

13.července 2017 v 16:00, příspěvek archivován: 13.července 2017 v 16:09

VIDEO: When he was jailed in 2009 for subversion of state power, Liu Xiaobo insisted that he had "no enemies." This is his legacy. #RIPLiuXiaobo https://t.co/rykf6I2hAu

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

When he was jailed in 2009 for subversion of state power, Liu Xiaobo insisted that he had "no enemies." This is his legacy. #RIPLiuXiaobo https://t.co/rykf6I2hAu

Během května 2017 byla Liouovi diagnostikována rakovina jater v konečném stadiu a během června mu čínský režim vyhověl v žádosti podstoupit léčbu mimo vězení.

Podle disidentova právníka Šang Pao-ťüna bylo Liouovo příbuzným povoleno ho v nemocnici navštívit. Čínské oficiální orgány a zpravodajské servery nové události kolem Lioua téměř bez výjimky ignorovaly.

Aktivisté bojující za lidská práva apelovali v posledních dnech na čínské úřady, aby povolily převoz nejznámějšího čínského politického vězně k ošetření do zahraničí. Nemocnice ve městě Šen-jang, kde Liou leží, ale tvrdí, že pacientův stav převoz znemožňuje.

13.července 2017 v 16:14, příspěvek archivován: 13.července 2017 v 16:25

Forever Silenced by China. Rest In Peace Nobel Laureate #LiuXiaobo. #RIPLiuXiaobo. https://t.co/BSoyhlwwBY

„Vyzýváme čínské úřady, aby kladly na první místo humanitární aspekty tohoto případu a umožnily (Liouvi)... rychle odjet ze země,“ řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert s tím, že Německo je silně znepokojeno zhoršujícím se stavem Lioua.

Dva západní lékaři - onkologové Joseph Herman z univerzitního centra v Texasu a Markus Büchler z univerzitní kliniky v Heidelbergu - o víkendu uvedli, že Liou může být transportován do ciziny.

Společnost Demokratická Čína ještě ve středu informovala, že zatímco se objevovaly zprávy, že stav Lioua se lepší, z nemocnice přišli informace, že disidentovi selhává dýchání.

Liou Siao-po zemřel ve čtvrtek na selhání organismu, oznámily čínské úřady. Bylo mu 61 let. Získal řadu cen, včetně české ceny Homo Homini (2009), udělované nadací Člověk v tísni.

13.července 2017 v 16:02, příspěvek archivován: 13.července 2017 v 16:29

Powerful analysis from our China Editor @BBCCarrie on the West’s complicity in Beijing’s repression. https://t.co/rwMznthhbZ #LiuXiaobo https://t.co/cq2fjhgHUh

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...