Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bojovník za nezávislost Doněcku, ale i uhelný magnát. Za co radikál Žilin zaplatil životem?

Lídr radikální organizace Oplot Jevgenij Žilin mluví v roce 2014 na podporu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr radikální organizace Oplot Jevgenij Žilin mluví v roce 2014 na podporu... | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Boj o Donbas se neodehrává jen na frontové linii a nejde jen o nezávislost Ukrajiny, ale i o obrovské peníze. Šéf proruské organizace Oplot Jevgenij Žilin byl zavražděn zřejmě kvůli nim.

Bojovník za návrat k sovětským pořádkům. Zastánce obnovení Sovětského svazu v jeho původních hranicích. Protivník všeho západního, ukrajinského i evropského. To byl Jevgenij Žilin, rodák z ukrajinského Charkova, vůdce rudo-hnědé organizace Oplot (Opevnění), kterého 19. září někdo nedaleko Moskvy zabil.

Pravděpodobně najatý profesionál přišel do restaurace Větěrok dřív než Žilin. Sedl si ke stolu a čekal asi dvacet minut. Pak dorazila budoucí oběť. Jakmile si Žilin a jeho mužský doprovod objednali, vrah v klidu vstal a na oba vystřelil. Žilina zabil na místě, druhý muž byl převezen do nemocnice. Včera bylo zveřejněno jeho jméno – jde o Andreje Kozyreva, přezdívaného v kriminálních kruzích Kozar.

Jednalo se o byznys

K události došlo v elitní osadě pro bohaté a vyvolené Gorki-2. Žilin tu neměl schůzku o budoucím programu své organizace, ani nechtěl jednat o tom, jak bojovat proti ukrajinským stoupencům Majdanu. Šlo o byznys. O velké peníze, které díky válce na východní Ukrajině Žilin vydělával.

I když se jako první z verzí nabízí vojensko-politická a mnohá média již spekulují o mstě aktivistů Majdanu či příslušníků ukrajinských dobrovolnických praporů, i Vyšetřovací výbor ruské prokuratury potvrdil, že hlavním oborem činnosti Žilina v poslední době nebyl boj proti ukrajinské armádě na Donbasu.

Mnohem více se věnoval nelegálnímu byznysu, který na ukrajinském území kontrolovaném proruskými separatisty vzkvétá. A tak se i ruští vyšetřovatelé přiklonili k tomu, že motivem vraždy na objednávku byly peníze, nikoliv ideologie.

Jednou z nejvíce lukrativních činností na východě Ukrajiny je nyní obchodování s uhlím. Byznys podléhá pouze „divokým“ pravidlům zaváděným chaoticky nikým neuznanými Doněckou a Luhanskou lidovou republikou. Kyjev ani Rusko nejsou schopny na tomto rozvráceném území vybírat daně, cla i jakékoliv jiné poplatky. Konkurenční boj za ovládnutí uhelného byznysu na Donbasu je tvrdý a často v něm přicházejí ke slovu zbraně.

Benzin výměnou za uhlí

Podle listu Kommersant Andrej Kozyrev, který seděl s Žilinem za stolem, byl sice po zásahu těžce zraněn, ale než ho naložili do sanitky, údajně měl pronést jednu klíčovou větu: „Mluvili jsme o šachtách Donbasu.“ A právě boj o nerostné bohatství, které se v nich skrývá, mohl být důvodem, prož Žilin musel zemřít.

I když původně Žilin vystupoval jako zapálený bojovník za sociální spravedlnost a tradiční pravoslavnou rodinu, v poslední době ho zcela pohltil nelegální byznys v obou separatistických republikách. Dovážel na Donbas tolik potřebné palivo včetně benzinu. Úzce spolupracoval se známým ukrajinským oligarchou Sergejem Kurčenkem, majitelem holdingu GAZ Ukrajina, mediálního domu UMH Group a prezidentem fotbalového klubu Metallist Charkov, který po událostech na kyjevském Majdanu utekl do Moskvy.

Zatímco benzin proudil na Donbas, odtud Žilin vyvážel vytěžené uhlí. A to jak do Ruska, tak na Ukrajinu.

O tom, že bývalý ukrajinský milicionář Žilin se věnoval v poslední době hlavně obchodům, svědčí i dokumenty nalezené v jeho moskevském bytě. Je mezi nimi několik podepsaných směnek. Žilin byl při penězích a na obrovské úroky půjčoval značné sumy - až půl milionu dolarů. I zoufalý dlužník mohl mít pádný motiv.

Podle ukrajinských médií ale může být motiv i politický - radikální proruská skupina Oplot byla údajně podporována ruskými tajnými službami. Má na svědomí řadu únosu aktivistů Majdanu, několik teroristických útoků na Ukrajině i dalších kriminálních činů. I za to se Žilinovi mohl někdo pomstít.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!