18. června 2009 17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel významný britsko-německý politolog Ralf Dahrendorf

Německý politolog Ralf Dahrendorf | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý politolog Ralf Dahrendorf | foto: ČTK

BERLÍN Ve věku 80 let zemřel ve středu britský politolog, sociolog, filozof a politik německého původu Ralf Dahrendorf.

Vědec skonal ve svém bytě v Kolíně nad Rýnem, sdělila jeho mluvčí Birgit Hahnová agentuře DPA.

Dahrendorf byl přední osobností společenských věd. Zabýval se například průmyslovou sociologií a sociologií výchovy. Byl předním teoretikem sociálních tříd a konfliktů a významným kritikem marxismu.

V 90. letech navštívil několikrát Českou republiku, vystoupil na pražské Univerzitě Karlově a olomoucké Univerzitě Palackého i na pražské konferenci Fórum 2000.

Dahrendorf byl během své bohaté akademické dráhy mimo jiné ředitelem prestižní vysoké školy London School of Economics (1974-1984) a v letech 1987-1997 působil ve funkci rektora ústavu St.Antony's College, který je součástí Oxfordské univerzity.

Aktivně však působil i v politice. Za liberální Svobodnou demokratickou stranu (FDP) byl v letech 1969 až 1970 členem německého Spolkového sněmu.

Od roku 1993 pak byl doživotním členem britské Sněmovny lordů. V roce 1971 se dokonce stal členem Komise Evropských společenství a k evropským otázkám se také často vyjadřoval. Ještě jako komisař pod pseudonymem zveřejnil články ostře napadající bruselskou byrokracii a "Evropany z povolání".

Později opakovaně kritizoval Evropskou unii a evropské mocnosti, že neumožnily zemím střední a východní Evropy dřívější členství v EU.

Skepticky se vyjadřoval i k zavedení společné evropské měny, neboť se obával, že povede ke štěpení EU.

Rodák z Hamburku se nadobro usadil ve Velké Británii v roce 1988, kdy mu také bylo uděleno britské občanství. V posledních letech však pobýval v Kolíně, aby měl blíže k rodině.

Vědec se dožil 1. května 80 let. Narozeniny prý oslavil už s nalomeným zdravím poznamenaným rakovinou v kruhu akademických přátel z Oxfordské univerzity.

I v češtině vyšly jeho publikace jako Úvahy o revoluci v Evropě, Pokoušení nesvobody: intelektuálové v časech zkoušek nebo Od pádu Zdi k válce k Iráku - nový začátek dějin.

ČTK