Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela Železná lady Margaret Thatcherová

Svět

  13:54aktualizováno  14:37
LONDÝN - Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová zemřela. Významná politička ve věku 87 let podlehla mozkové mrtvici, informuje BBC.

Margaret Thatcherová foto: Wikipedia

"Mark a Carol Thatcherová s velkým smutkem oznámili skon své matky, baronky Thatcherové, která zemřela ráno poté, co utrpěla mrtvici," cituje BBC jejího mluvčího Lorda Bella. Expremiérka se už několik let potýkala se zdravotními problémy. Před více než deseti lety utrpěla sérii menších mozkových mrtvic

Politička, která díky nekompromisnosti získala přezdívku Železná lady, britskou konzervativní vládu vedla od roku 1979 do 1990.

Série mozkových mrtvic
K úmrtí Thatcherové se už vyjádřil Buckinghamský palác. Královna si zprávu vyslechla se smutkem a rodině posílá osobní kondolenci, cituje z prohlášení britský server. "S velkým smutkem jsem se dozvěděl o smrti lady Thatcherové. Ztratili jsme velkou vůdkyni, velkou premiérku a velkou Britku," prohlásil v první reakci současný konzervativní premiér David Cameron.

Margaret Thatcherová s veterány války o Falklandy na snímku z roku 2007.

„Zemřela jedna z nejvýznamnějších osob evropské a světové politiky druhé poloviny 20. století. Zemřel jeden z velkých politických vzorů. Čest její památce,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který se zprávu dozvěděl od Lidových novin.

„Kromě jednoho formálního setkání jsem neměl nikdy bližší možnost se s ní setkat,“ zmínil ministr Kalousek a dodal: „Ale jako každý, kdo sledoval její ideová východiska, její politická rozhodnutí a odvahu, jí mohu složit jenom tu nejhlubší úctu. A říct, že Margaret Thatcherová sice zemřela, nicméně, co tady zanechala jako odkaz, bude mít výrazně vyšší trvanlivost než je délka lidského života.“

A jak na Thatcherovou, která byla synonymem pro nekompromisní boj s odbory, vzpomínají čeští odboráři? „Myslím, že doba, kdy bojovala s odbory, se už nikdy nevrátí, protože dneska jsou odbory v celé Evropě – i v České republice – někde jinde,“ zmínil šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. „Byla také nekompromisním bojovníkem za peníze pro školství, sama tento resort vedla jako ministryně,“ připomněl.

Politika v krvi

Narodila se jako Margaret Hilda Robertsová 13. října 1925 v Granthamu v hrabství Lincolnshire. Během války vystudovala chemii, více než věda ji však nakonec lákala politika. Thatcherová se o dění ve společnosti a svět politiky zajímala již od mládí, její otec byl totiž velmi aktivní v komunální politice. Jejím velkým vzorem byl Winston Churchill a jeho Konzervativní strana. Poprvé se pokusila vstoupit do Dolní sněmovny již v roce 1950, to jí bylo necelých 25 let. Ve volebním obvodě Dartford však neuspěla a nepodařilo se jí to ani o rok později.

Právě během kampaně v roce 1951 potkala svého budoucího muže. Dennis Thatcher byl již tehdy úspěšným podnikatelem, v byznysu nakonec působil celý život a své manželce poskytl především ekonomické zabezpečení rodiny. Díky tomu se mohla věnovat studiu práv a postupně si získávala vhodnou výchozí pozici pro vstup do politiky.

Margaret Thatcherová se spolkovým kancléřem Helmutem Kohlem.

Thatcherová byla politicky aktivní po celý svůj život, komentovala události politického dění, kriticky se vyjadřovala například k maastrichtské smlouvě. Rozpory vyvolala především její návštěva bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, který ji podporoval během Falklandské války.

Od roku 2008 se mluvilo o stále se zhoršujícím zdravotním stavu "Železné lady".

 Více o Margaret Thatcherové si přečtěte ZDE

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...