Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřeli dva cestující z lodi Diamond Princess, která byla kvůli koronaviru v karanténě

Loď Diamond Princess u japonských břehů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď Diamond Princess u japonských břehů. | foto: ČTK/AP

Tokio V Japonsku zemřeli dva cestující, kteří se nakazili novým typem koronaviru na výletní lodi Diamond Princess, jež byla od začátku února v karanténě v přístavu Jokohama. Agentura AFP s odkazem na místní úřady informovala, že se jednalo o muže a ženu starší 80 let původem z Japonska, kteří již před nákazou trpěli zdravotními problémy.

Prvního mrtvého na svém území ve čtvrtek podle agentury Jonhap zaznamenala Jižní Korea, v níž v posledních dnech prudce přibývá nakažených.

Sedmaosmdesátiletý muž a čtyřiaosmdesátiletá žena zemřeli v nemocnici, kam byli převezeni hned poté, co se u nich na lodi projevily symptomy nákazy. U obou se prokázal koronavirus, u ženy je však jako příčina smrti uveden zápal plic. „Myslím, že obdrželi nejlepší možnou péči,“ prohlásil před parlamentem japonský ministr zdravotnictví Katsunobu Kato.

Úřady rovněž informovaly o tom, že se virem nakazili dva zaměstnanci ministerstva, kteří na lodi pracovali. Již dříve se přitom nakazili další tři činitelé.

Plavidlo, které je považováno za největší ohnisko koronaviru mimo Čínu, ve středu po skončení dvoutýdenní karantény opustilo 443 cestujících, u nichž se nákaza nepotvrdila a nepřišli ani do kontaktu s infikovanými na palubě. Vyloďování cestujících má pokračovat ještě několik dní, ve čtvrtek by obří loď mělo opustit dalších asi 500 lidí.

Pasažéři z výletní lodě nastupují do letadla.
U letadla zaparkovaly autobusy s evakuovanými Američany.

Na Diamond Princess původně plulo přibližně 3700 lidí z více než 50 zemí světa během luxusní dovolené ve východní Asii. Začátkem února se však v Hongkongu vylodil muž, u nějž se následně prokázal nový koronavirus. Loď se v tu chvíli nacházela v Japonsku a místní úřady se na ni proto rozhodly uvalit karanténu.

Z paluby již evakuovaly stovky svých občanů Spojené státy, některým svým státním příslušníkům zajistila let domů i Jižní Korea. K podobnému kroku se chystá například Austrálie, Kanada, Izrael či Itálie.

První oběť nového koronaviru dnes ohlásila Jižní Korea. Místní středisko pro kontrolu a prevenci nemocí, jež úmrtí potvrdilo, však zatím k případu nezveřejnilo další detaily.

Jižní Korea zaznamenala v posledních dnech prudký nárůst nových případů nákazy. Úřady nahlásily od středy 73 infikovaných, čímž jejich celkový počet v zemi vystoupal na 104. Nejvíce nakažených pochází ze čtvrtého největšího města Tegu. Většina z nich je pak spojena s jedinou postarší infikovanou ženou, která se v posledních dnech zúčastnila několika hojně navštěvovaných bohoslužeb. Vedení města v reakci na rozmach nákazy přijímá krizová opatření, starosta vyzval občany, aby co nejméně vycházeli ven.

Pevninská Čína dnes oznámila, že se za středu objevilo výrazně méně nových případů nákazy koronavirem než v předešlých dnech a týdnech. Částečně je tomu však kvůli změně statistické metodiky čínských úřadů.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!