19. května 2018 17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřeli další dva účastníci demonstrací v Pásmu Gazy. Mrtvých je 61, zraněných přes 2700

Starší muž z Palestiny byl postřelen izraelskými vojáky při protestech v Gaze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starší muž z Palestiny byl postřelen izraelskými vojáky při protestech v Gaze. | foto: ČTK

GAZA Ministerstvo zdravotnictví v palestinském Pásmu Gazy v sobotu oznámilo, že zemřeli další dva Palestinci zranění při pondělním masakru demonstrantů u hranic pásma. Počet obětí zákroků izraelských vojáků proti palestinským protestům v den přemístění ambasády USA do Jeruzaléma tak vzrostl na 61, dalších více než 2700 lidí utrpělo zranění.

Zraněním nejnověji podlehli dva muži, dvacetiletý a osmapadesátiletý, hospitalizovaní v kritickém stavu, upřesnily palestinské zdroje.

Pondělí bylo dnem s největším počtem obětí od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamás, které Pásmo Gazy ovládá jedenáct let, a izraelskými bezpečnostními složkami od roku 2014.

Palestinci protestují na hranicích Gazy a Izreale.
Palestinci podpalují pneumatiky na hranicích s Izraelem.

Od 30. března manifestují Palestinci u hranice s Izraelem za právo uprchlíků na návrat na území, z něhož byli jejich předci vyhnáni po vzniku státu Izrael v květnu 1948 a po následné první izraelsko-arabské válce. Podle úřadů v Pásmu Gazy bylo za dobu nynějších protestů zabito při střelbě izraelských vojáků na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem celkem 118 Palestinců, napsala agentura AFP.

Izrael ujišťuje, že udělal vše pro omezení počtu civilních obětí a že sahá k ostré střelbě jen jako k poslednímu prostředku. Zároveň obviňuje hnutí Hamás z toho, že nahání civilisty na příhraniční frontovou linii s cílem zakrýt snahy o proniknutí na izraelské území.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz