29. května 2019 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žena izraelského premiéra Netanjahua unikne soudu za objednávku občerstvení navíc

Manželka izraelského premiéra Sára Netanjahuová. Recepce se účastnil také český... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželka izraelského premiéra Sára Netanjahuová. Recepce se účastnil také český... | foto: Reuters

JERUZALÉM Manželka izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Sara se ve středu dohodla s úřadem státního prokurátora na zaplacení 55 000 šekelů (353 000 korun) výměnou za zmírnění původního obvinění. Hrozil jí soudní proces za zneužití státních peněz objednáváním občerstvení do premiérovy rezidence zvenčí, ačkoli byl k dispozici domácí kuchař. Podle izraelského tisku se díky této dohodě Sara Netanjahuová vyhne soudnímu procesu.

V původním obvinění stálo, že Netanjahuová spolu s jedním vládním zaměstnancem připravila stát o 360 000 šekelů (2,3 milionu korun) za stovky jídel objednaných z restaurací. Porušila tím nařízení, které takovou praxi nedovoluje, je-li k dispozici rezidenční kuchař.

Izraelský rozhlas oznámil, že dohoda byla uzavřena po půlročním vyjednávání a vstoupí v platnost, jakmile ji potvrdí soudce. Netanjahuova rodina zprávu nekomentovala.

Obvinění, jemuž čelila Sara Netanjahuová, bylo přitížením pro premiéra, který sám čelí soudu za tři případy korupce. Generální prokurátor ho chce obvinit, předtím ho má v říjnu vyslechnout.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.