6. ledna 2019 8:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žena, která je 10 let ve vegetativním stavu, měla v USA porodit syna. Případem se zabývá policie

Spící miminko. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spící miminko. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

Phoenix (USA) Policie v americkém státě Arizona vyšetřuje místní zdravotnické zařízení poskytující dlouhodobou péči poté, co se v médiích objevila zpráva, že pacientka, která je už asi deset let ve vegetativním stavu, zde nedávno porodila syna. V sobotu o tom informovala agentura Reuters s tím, že policisté prošetřují výpovědi o sexuálním napadení.

Policejní sbor města Phoenix médiím sdělil pouze tolik, že se případem pečovatelského zařízení Hacienda HealthCare zabývá. Podle webu televize NBC News je původní zpráva o porodu založena pouze na výpovědi jednoho nejmenovaného zdroje.

Vegetativní stav

Je popisován jako porucha vědomí, při níž pacient nereaguje na podněty okolí, má však otevřené oči a fungují u něj kmenové reflexy včetně dýchání a krevního oběhu.

Případ se týká ženy, která je přes deset let hospitalizovaná ve vegetativním stavu od chvíle, kdy se málem utopila. Syna údajně přivedla na svět 29. prosince, přičemž pečovatelé o těhotenství nevěděli a zpočátku jim nebylo jasné, proč pacientka začala sténat. Podle místní televizní stanice KTVK je novorozenec v pořádku.

Hacienda HealthCare v prohlášení uvedlo, že se v nedávné době dozvědělo o „hluboce znepokojivém incidentu“, týkajícím se jednoho z obyvatel tohoto zařízení. „Zatímco federální a státní zákony o ochraně soukromí nám zakazují veřejně rozebírat zdraví pacienta nebo jeho případ, Hacienda v této věci plně spolupracovala a bude spolupracovat s orgány a veškerými relevantními úřady,“ sdělil Reuters mluvčí David Leibowitz.

ČTK
P. Suchánek Danaé a Zlatý déšť. 13:47 7.1.2019
S. Chvost Nejmenuje se Marie? :-) 11:55 6.1.2019
I. Vermis Proč hned myslet na... 10:41 6.1.2019

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na Lidovky.cz