20. září 2015 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žena otevřela Putinovi a Berlusconimu 240 let staré víno. Bude obviněna

Vladimir Putin hostil na Krymu Silvia Berlusconiho. Jejich návštěva poloostrova... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin hostil na Krymu Silvia Berlusconiho. Jejich návštěva poloostrova... | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská prokuratura připravuje obvinění šéfky krymského vinařského podniku za to, že nechala při setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim otevřít láhev vína starého 240 let. Oba politici se minulý týden sešli na ukrajinském Krymu, kde si mimo jiné prohlédli staré památky.

Podle prokuratury pili víno ze sklepů Massandra, které byly do loňské ruské anexe Krymu majetkem ukrajinské vlády. Podle ruských sdělovacích prostředků požádal Berlusconi, zda by vyhlášené víno nemohl ochutnat. Nová šéfka podniku Janina Pavlenkovová neváhala nechat otevřít vzácnou lahev z roku 1775.

V ruské televizi se objevily záběry Berlusconiho procházejícího kolem zaprášených lahví ve sklepě a Putina naslouchajícího výkladu Pavlenkovové.

Podle prokuratury má víno, které bylo nabídnuto, hodnotu 90 tisíc dolarů (2,2 milionu korun) a proti Pavlenkovové se připravuje obvinění ze zpronevěry.

Nazar Kolodnyckyj z úřadu prokurátora řekl, že jde o jednu z pěti lahví vína považovaných nejen za vzácnost v rámci sklepů Massandra nebo Krymu, ale za dědictví Ukrajiny. Dvě lahve podobného vína byly v roce 2001 prodány na aukci v Londýně po 49 700 dolarech. „Ty peníze byly státním příjmem a posloužily k rozvoji Massandry a vinařství na Krymu,“ řekl Kolodnyckyj.

Dodal, že Pavlenkovová je na Ukrajině už hledanou osobou za zradu, protože v roce 2014 hlasovala pro ruskou anexi Krymu. K této „velezradě“ podle něj nyní přibyla další. Pavlenkovová agentuře AP sdělila, že Putinovi a Berlusconimu ukázala vzácná vína, avšak k tomu, zda je nechala, aby víno ochutnali, se nevyjádřila.

Putin a Berlusconi při prohlížení památek starořecké kolonie na jihu Krymu.
Putin a Berlusconi si prohlédli i Bachčisaraj.

V době, kdy vinařství Massandra spadalo pod ukrajinskou vládu, bylo k prodeji vína z tohoto podniku zapotřebí získat prezidentský dekret. Použít toto víno jako dar bez tohoto svolení zákon považuje za krádež. Členové krymské prokuratury jsou ale nyní mimo Krym a pravomoci na poloostrově mají ruské úřady.

Putin si s Berlusconim udržel dobré vztahy i po roce 2011, kdy italský politik z funkce odešel. Berlusconi schvaluje počínání Ruska na východní Ukrajině a Kyjev ve čtvrtek vydal tříletý zákaz pro jeho vstup na ukrajinské území.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz