23. ledna 2019 17:36, aktualizováno  21:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žena ve vegetativním stavu otěhotněla po znásilnění. Policie zatkla jejího ošetřovatele

Zdravotník - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotník - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Phoenix Policie v arizonském Phoenixu zadržela zdravotníka podezřelého ze sexuálního útoku proti pacientce pečovatelského ústavu, která je dlouhodobě ve vegetativním stavu. Uvedla to ve středu agentura AP. Případ ženy, která v prosinci porodila zdravého chlapce, vyvolává mimořádnou pozornost amerických médií.

Šestatřicetiletý Nathan Sutherland byl podle AP zadržen pro podezření ze znásilnění a fyzického násilí. Je zaměstnancem pečovatelského ústavu Hacienda HealthCare, kde je nemohoucí žena umístěna už přes deset let. Byl pověřen péčí o její zdravotní stav. K jeho zatčení podle AP vedla analýza DNA.

Sutherland se k obvinění nevyjádřil, z vazby byl propuštěn na kauci půl milionu dolarů (11 milionů Kč) vyplacené v hotovosti. Ze zaměstnání byl propuštěn, ze svých funkcí rovněž odešlo vedení ústavu a část ošetřujících lékařů. Sutherland dosud nebyl trestán, podle obhájců je to rodinný typ a otec několika malých dětí.

Vegetativní stav, do něhož žena údajně upadla v dětství po pádu do vody, je porucha vědomí, při níž pacient nereaguje na podněty okolí, má však otevřené oči a fungují u něj kmenové reflexy včetně dýchání a krevního oběhu.

Rodina postižené ale vydala prohlášení, podle něhož oběť znásilnění ve vegetativním stavu není. Její intelektuální schopnosti jsou sice nulové a nemůže mluvit, ale částečně prý pohybuje údy, hlavou a krkem. Reaguje na zvuk a je schopna obličejových gest.

Devětadvacetiletá žena, jejíž jméno drží ústav i policie v tajnosti, přivedla syna na svět 29. prosince. Pečovatelé o těhotenství údajně nevěděli a zpočátku jim nebylo jasné, proč pacientka začala sténat. Ústav událost označil za „hluboce znepokojivý incident“ a případ začala vyšetřovat policie. Poslední lékařskou prohlídku absolvovala žena loni v dubnu.

ČTK
I. Jemelka to by na Morave stat nemohlo 20:41 23.1.2019
Uplnej Vypatlanec jasne, tam se jen slope 14:23 24.1.2019
K. Jež Evidentně ošetřovatel-komunista. 19:23 23.1.2019
Uplnej Vypatlanec ses blbej jako Tondach 14:23 24.1.2019

Najdete na Lidovky.cz