31. května 2013 11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ženě se narodí dítě bez mozku, soud však potrat zakázal

Protesty před salvadorskou ambasádou v Mexiku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty před salvadorskou ambasádou v Mexiku. | foto: Reuters

SAN SALVADOR  Vážně nemocná žena, které salvadorský nejvyšší soud nepovolil interrupci, podstoupí příští týden předčasný císařský řez. Toto řešení podle serveru BBC schválilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Plod, který v sobě dvaadvacetiletá žena nosí, se vyvíjí buď jen s částí nebo zcela bez mozku. Většina dětí s touto vadou zemře ještě před narozením, nebo těsně po něm.

Kdyby těhotenství pokračovalo, byl by život této ženy vážně ohrožen. Mladá žena jménem Beatriz trpí lupusem, což je chronickí onemocnění, které postihuje hned několik orgánů v lidském těle. Trpí ale i selháním ledvin.

Právě tato onemocnění měla vliv na nedostatečný vývin jejího plodu. Interrupce jsou v Salvadoru zakázané. I v místní ústavě je stanoveno, že lidský život musí být chráněn již "od okamžiku početí". Podle salvadorské ministryně zdravotnictví je ale císařský řez přijatelným zásahem.

"Je jasné, že v tuto chvíli nejde o zásah do těhotenství, který je interrupcí, ale je to vyvolaný porod, což je něco jiného," uvedla ministryně María Rodriguezová. Jak dodala, rozhodujícím faktorem je nyní ochrana života těhotné ženy.

"Velmi nervózní"
 Beatriz se agentuře AFP svěřila, že je "velmi nervózní", provedení císařského řezu si ale kvůli obavám o své zdraví přeje. "To, co mi udělali, nebylo správné. Nechali mě trpět a celou tu dobu čekat tady v nemocnici," uvedla těhotná žena. Žádné detaily chirurgického zákroku, který podstoupí, zatím nezná.

Soudci nejvyššího soudu odmítli její žádost o interrupci ve středu. "Tento soud rozhodl, že práva matky nemohou mít přednost před právy nenarozeného dítěte nebo naopak. Interrupce nemůže být povolena, protože by to bylo v rozporu s ústavou, která zaručuje ochranu od momentu početí," odůvodnili verdikt soudci. Podle nich fyzické i psychické testy ukázaly, že onemocnění Beatriz jsou pod kontrolou a její těhotenství může pokračovat.

Případ mimo jiné ukázal na velmi přísné zákony, které Salvador uplatňuje. Podobný naprostý zákaz interrupce platí v Latinské Americe ještě v Dominikánské republice, Nikaragui, Chile, Hondurasu, Haiti a Surinamu.  Aktivisté v Salvadoru nyní požadují, aby bylo umělé přerušení těhotenství umožněno v případech, kdy je ohrožen život ženy nebo jejího dítěte.

Lidovky.cz, ČTK