Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ženská obřízka je odteď v Ugandě trestná. Hrozí až 10 let vězení

V Ugandě byla zakázána ženská obřízka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Ugandě byla zakázána ženská obřízka | foto: AFP

KAMPALA Ugandští zákonodárci odhlasovali zákaz ženské obřízky. Za porušení tohoto zákazu bude nyní v Ugandě hrozit až deset let vězení nebo trest smrti, pokud oběť při zákroku zemře.

Tyto rituální praktiky, označované jako zohavování ženských genitálií, patří podle některých tradic k obřadu, který má zaručit, aby ženy byly věrné v manželství, píše server BBC News.

Podle zpravodaje BBC je tento rituál stále praktikován některými kmeny na východě a severozápadě země a v provincii Karamoja. Zákon by měl také zamezit diskriminaci osob (žen i mužů), které dosud tento rituál odmítaly.

Organizace na ochranu lidských práv léta upozorňují na to, že tyto praktiky jsou nadměrně bolestivé, mohou způsobit zdravotní komplikace i smrt a jeho oběti většinou trpí vážným psychickým traumatem.

Zohavení jako záruka věrnosti
Ženská obřízka spočívá v odnětí klitorisu a malých stydkých pysků, v krajních případech i části velkých stydkých pysků. Primitivní provedení pomocí hrubých nástrojů má často za následek infekce, někdy i smrt. Smyslem operace, která je považována za prevenci nevěry a přípravu na manželství, je, aby žena nemohla plně prožívat svou sexualitu.

Podle odhadů OSN muselo v různých částech světa podstoupit obřízku na 140 milionů žen. Dětský fond OSN (UNICEF) ročně registruje na tři miliony obřezaných žen a dívek.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...