Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ženy jako hlas rozumu v době pandemie. Světové lídryně slaví úspěch se silnými opatřeními

Svět

  5:00
Praha - Od premiérky Jacindy Ardernové na Novém Zélandu, přes norskou předsedkyni vlády Ernu Solbergovou až po německou kancléřku Angelu Merkelovou. Političky ve vysokých funkcích si připisují uznání veřejnosti i médií, které si vysloužily rychlou reakcí na pandemii a přísnými opatřeními, která začínají velmi pomalu uvolňovat.

Vedoucí Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová. foto: Reuters

Když koronavirová nákaza udeřila na karibském ostrově Svatý Martin, jednapadesátiletá premiérka Silveria Jacobsová vydala jasné instrukce. „Jednoduše se přestaňte pohybovat,“ sdělila předsedkyně vlády ve videu. „Pokud doma nemáte váš oblíbený druh chleba, tak jezte suchary. Pokud nemáte chléb, jezte cereálie, vločky nebo sardinky.“

V projevu k 1. dubnu pak Jacobsová poradila občanům, že se mají připravit stejně, jako by na cestě byl hurikán, ale nemají hromadit toaletní papír. Právě tento projev z premiérky udělal hvězdu sociálních médií a vysloužila si obdiv mnoha lidí. S obyvateli se jednoduše „nemazlila“.

„Voda poteče, toaletní papír bude v obchodech. Vy potřebujete jídlo. Tak se zásobte,“ řekla ve videu rozhodně premiérka.

Stejně jako další političky po celém světě si získala obdiv díky jednoduchému přístupu a ostrým opatřením. Pravidelně informuje veřejnost o změnách situace skrze videa na sociálních sítích. Opatření v malé ostrovní zemi s populací okolo 42 tisíc lidí budou platit ještě několik týdnů, Jacobsová totiž nechce nic uspěchat.

„Domníváme se, že by současná krize mohla postavit premiérky a prezidentky do lepšího světla,“ uvedla Jennifer Curitnová z univerzity v Aucklandu s tím, že řada lídryň zvládla krizi v klidu a relativně úspěšně.

Nový Zéland

Podobný úspěch zaznamenala i vláda premiérky Jacindy Ardernové. Od počátku bylo všem jasné, že se budou muset omezit, aby pomohli k zastavení šíření nákazy. „Aby byla naprosto jasno, žádáme tímto Novozélanďany, kteří nepracují v nutných službách, aby zůstali doma a omezili kontakt s okolním světem,“ pronesla Ardernová k národu.

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová

Jacinda Ardern zastává funkci premiérky od roku 2017, v lednu 2018 oznámila těhotenství.

A zdá se, že její přístup také funguje. Země má méně než 1500 nakažených a pouhých 12 mrtvých. Obdobně jako její kolegyně z Karibiku i Ardernová vede tiskové brífinky ze svého domova a vysílá videa na sociální sítě.

Miláčkem veřejnosti se stala především ve chvíli, kdy oznámila, že podle vlády jsou Velikonoční zajíček i víla Zuběnka nutnými pracovníky. Minulý týden pak oznámila, že si celý její kabinet v rámci státních úspor sníží plat po nadcházejících šest měsíců o 20 procent.

Nový Zéland díky striktním opatření velice rychle snížil křivku počtu nakažených. Vláda je bude v nadcházejících týdnech postupně uvolňovat. Je si totiž vědoma, že stále nemusí být vyhráno.

Norsko

Po několika týdnech, které strávili obyvatelé Norska ve svých domovech za přísných karanténních podmínek, se zdá, že počet nakažených klesl natolik, že by země mohla znovu otevřít školy a některé podniky.

Vláda pod vedením předsedkyně vlády Erny Solbergové tento úspěch připisuje především rychlému uzavření škol a zavedení extenzivního monitoringu. V rozhovoru pro CNN uvedla, že nejdůležitější byl fakt, že odezvu na pandemii vedli lékařští experti, bez nichž by vláda mohla jen těžko uspět.

Norská předsedkyně vlády Erna Solbergová hovoří s médii.

Erna Solbergová

Solbergová ale získala obdiv veřejnosti za svůj komunikační styl, který dalece přesahoval vědecký přístup. Dvě tiskové konference věnovala jen otázkám od dětí a hovořila přímo k nim.

„Je v pořádku, že se bojíte,“ pronesla poté, co vláda nařídila uzavření škol. Dodala, že i jí chybí objímání s přáteli.

„Myslíme si, že by děti měly být brány vážně i v době krize,“ vysvětlila svůj přístup premiérka v CNN.

Island

Média v USA i mnoha státech Evropy v posledních týdnech přinášela informace o nedostatku testovacích sad. Lékaři tak v mnoha městech nemohli rychle určovat diagnózu a izolovat ty, u nichž to bylo potřeba. Situace na Islandu je však naprosto odlišná. Otestovat se může nechat kdokoliv.

Vláda premiérky Katrín Jakobsdóttirové totiž navázala spolupráci s firmou deCODE Genetics sídlící v hlavním městě ostrovního státu. Biotechnologická společnost nabídla testování pro všechny občany zdarma. Nezáleží na tom, zda obyvatelé vykazují příznaky, či nikoliv. Podle posledních čísel již bylo otestováno zhruba 43 tisíc lidí, což představuje asi 12 procent populace.

Islandská premiérka Katrin Jakobsdottir dorazila do Bruselu, kde se koná summit NATO.

Vedoucí Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttirová.

Island zároveň spustil rozsáhlý systém dohledávání lidí, kteří mohli přijít do kontaktu s nemocnými. Díky kombinaci těchto opatření nemusela místní vláda zavést tak drakonická opatření jako jiné státy a definitivně je ukončí 4. května.

Německo

Minulý měsíc měla německá kancléřka Angela Merkelová mimořádný projev k národu. Varovala Němce před riziky pandemie a dodala, že koronavirová krize bude pro Německo tou největší výzvou od druhé světové války.

Německý den D: 4. květen, kdy skončí většina dosavadních omezení. Menší obchody obnoví provoz už dříve

„Jsem si naprosto jistá, že tuto krizi překonáme,“ pronesla Merkelová. „Ale kolik obětí bude? Kolik milovaných ztratíme?,“ ptala se kancléřka v projevu, který se vymykal všem předchozím za celkem čtrnáct let její vlády. „Jsme komunita, ve které se každý život, každý člověk počítá.“

Země pod jejím vedením má přes 145 tisíc případů a kolem 4,5 tisíce mrtvých. Přestože se tato čísla zdají být na první pohled vysoká, je to mnohem méně, než hlásí Itálie či Španělsko. Podle expertů k nízkému počtu pacientů přispěla především technologie vyhledávání lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými.

Německá kancléřka Angela Merkelová a bavorský premiér Markus Söder

Angela Merkelová.

Kancléřka tento týden prodloužila karanténu a zároveň varovala před rychlým uvolňováním opatření. Některé spolkové státy však postupně začínají otevírat školy či obchody.

Rozhodnutí omezit kvůli infekci některé občanské svobody označila dlouholetá kancléřka za jedno z nejtěžších ve své politické kariéře. Bylo podle ní ale nutné, aby se šíření koronaviru podařilo zpomalit. Úspěch, jehož Německo zatím dosáhlo, je podle ní stále křehký.

Šéfka německé vlády také zdůraznila, že Německu se může do budoucna dařit dobře jen tehdy, když se bude dobře dařit Evropě. Aby se z ekonomických následků epidemie zotavily i ostatní evropské země, je Berlín připraven výrazně zvýšit své příspěvky do rozpočtu Evropské unie.