9. srpna 2018 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ženy obírali o body. Tokijská univerzita manipulovala výsledky přijímacích testů

Asijská lékařka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijská lékařka. | foto: Shutterstock

TOKIO/PRAHA Jedna z nejprestižnějších japonských vysokých škol má problém. Tokijská lékařská univerzita se totiž musela přiznat, že již přes deset let manipuluje výsledky svých přijímacích zkoušek, a to ve prospěch mužských uchazečů o studium.

Ženám škola naopak u zkoušek rutinně zhoršovala skóre, prý z důvodu, že se jednoho dne mohou stát matkami, opustit svou profesi, a následně uškodit postavení své alma mater na pracovním trhu, informoval server The Guardian.

Tokijská lékařská univerzita se po týdnu mediálních spekulací v úterý přiznala, že úmyslně upravovala výsledky svých přijímacích testů. S informací přišel nejprve tamní list Yomiuri Shimbun, který se původně zaměřoval na údajné nespravedlivé přijetí syna vysoce postaveného úředníka na ministerstvu školství – tomu mělo být u přijímacích testů „přilepšeno“ za to, že škola získá státní dotace na výzkumnou práci.

Již od roku 2006

S manipulací škola začala nejpozději v roce 2006, podle některých zdrojů však dříve. Ženská úspěšnost v přijímacích testech se každoročně zlepšovala, což vedení školy způsobovalo obavy. Manažerské špičky tedy k manipulaci přistoupily, protože údajně věřily, že doktorky mnohem pravděpodobněji opustí svou pracovní pozici poté, co se vdají a porodí děti – což by mohlo zmenšit snítit vliv univerzity.

Vyšetřování, které se zaměřilo na zkoušky z letošního roku, ukázalo, že univerzita výsledky svých zkoušek upravovala skutečně kuriózně. Nejprve všem uchazečům o studium bez rozdílu pohlaví snížila skóre o 20 procent, následně si však vybírala, komu vypomůže k lepšímu výsledku – nebyly to logicky žádné ženy, i pro muže ovšem měla určitou bariéru: nepřilepšila těm, kteří v přijímacím testu již minimálně čtyřikrát neuspěli. Všem ostatním mužským uchazečům však následně přičetla 20 bodů. Procento žen v ročníku tímto systémem škola uměle udržovala na zhruba 30 procentech.

Podobného dvacetibodového bonusu se dočkal i syn ministerského úředníka, který v testu předtím již třikrát neuspěl – přičtení bodů ho dostalo těsně nad hranici úspěšnosti.

Nedostatek lékařů

„Pro osoby, kterým jsme způsobili obrovské utrpení, zejména ženské uchazečky o studium, kterým jsme ublížili, uděláme vše, abychom jim to vynahradili,“ omluvil se prezident univerzity Keisuke Miyazawa.

Případ posvítil na problém, který je podle aktivistů v Japonsku relativně běžný. Obdobně podezřelým nadbytkem mužských studentů totiž trpí i další univerzity, které vychovávají nastávající lékaře. To ostatně odráží i stav v tamních nemocnicích: Japonky sice tvoří zhruba 40 % celého pracovního trhu, v lékařském poli se jejich zastoupení drží na stabilních 30 procentech již přes 20 let.

V zemi řada žen po ukončení studia čelí diskriminaci jak ve finančním ohodnocení, tak v samotném hledání zaměstnání. Tradiční nastavení tamní společnosti a nedostatek institucionální podpory navíc často skutečně způsobuje, že jsou nuceny vzdát se vlastní kariéry ve prospěch kariéry svého partnera. Tamní nemocnice přitom nadále trpí nedostatkem zaměstnanců.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...