30. května 2019 19:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeť amerického prezidenta Kushner jednal s Netanjahuem o mírovém plánu

Jared Kushner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jared Kushner | foto: Reuters

JERUZALÉM Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner ve čtvrtek jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o připravovaném americkém plánu na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Spojené státy zatím žádné podrobnosti chystané iniciativy nezveřejnily a plánovaly tak učinit během léta. Nyní ale panují obavy, že Washington bude muset kvůli politické situaci v Izraeli termín znovu odložit. Zemi čekají v září předčasné volby.

Izraelský parlament ve středu rozhodl o svém rozpuštění poté, co se Netanjahuovi jako šéfovi vítězné strany Likud po dubnových volbách ve stanoveném termínu nepodařilo sestavit vládní koalici. Předčasné volby se budou konat 17. září.

Kushner už dříve naznačil, že mírový plán má odstartovat jako obchodní dohoda, která se zaměří se na velké investice a budování infrastruktury na palestinských územích. Podrobnosti chtějí USA předložit účastníkům konference, která se uskuteční koncem června v Bahrajnu. S plánem ale zatím nesouhlasí Palestinci, a není tedy jasné, jak by bylo možné projekty realizovat přes odpor oficiálního palestinského partnera. Potenciálně mnohem třaskavější je pak politická dohoda, o jejímž obsahu se dosud neví prakticky nic.

Kushner v rámci své cesty po Blízkém východě v minulých dnech navštívil Maroko a Jordánsko. Na cestě ho doprovázejí blízkovýchodní zmocněnec Jason Greenblatt a zvláštní zástupce ministerstva zahraničí pro Írán Brian Hook.

‚Až nastane správný čas‘

Kushner po setkání s Netanjahuem uvedl, že spolupráce mezi USA a Izraelem ještě nikdy nebyla tak úzká. Komentátoři však varují, že už druhé letošní předčasné volby v Izraeli mohou Američany donutit opět změnit plány. Deník Haarec ve čt napsal, že Kushner dorazil do Izraele v naprosto nevhodnou dobu a že nad zveřejněním obsahu chystaného plánu nyní visí obrovský otazník.

„I když jsme tu včera měli takovou menší událost, tak nás to nezastaví,“ snažil se význam rozhodnutí o rozpuštění parlamentu po setkání s Kushnerem zlehčit Netanjahu. Agentura AFP nicméně poznamenala, že Američané budou nejspíše považovat zveřejnění mírového plánu za natolik citlivé, že s ním nebudou chtít přijít v době předvolební kampaně, která může být poměrně vyhrocená.

„Nikoho nepřekvapí, pokud nově vyhlášené izraelské volby povedou k dalšímu odkladu, bez ohledu na to, co bude (americká) administrativa v příštích dnech tvrdit,“ napsal k tomu Haarec.

Agentura Reuters uvedla s odkazem na nejmenovaného amerického vládního činitele, že Spojené státy nijak nemění svůj plán uspořádat konferenci v Bahrajnu a že se toto setkání uskuteční navzdory izraelské předvolební kampani. Ohledně politické části mírové dohody však tatáž osoba řekla, že USA počítají s jejím zveřejněním „až nastane správný čas“.

Prezident Trump loni v září ve svém projevu v OSN oznámil, že palestinsko-izraelskou mírovou iniciativu zveřejní v únoru 2019. Pak se ale Washington rozhodl celou věc odložit kvůli dubnovým předčasným volbám. Ty ovšem nevedly k sestavení vlády, a tak lze předpokládat, že Američané nyní budou postupovat podobně a budou čekat na výsledky zářijových voleb a případnou novou vládu.

Palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát už kvůli opakovaným odkladům hovoří v žertu o tom, že americký plán je „dohodou příštího století“.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.