17. února 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zhoršení vztahů? Méně Trumpa, nařídil Kreml státním médiím

Úsměv Vladimira Putina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úsměv Vladimira Putina. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Kreml oficiálně požádal ruská státní média, aby ubrala na pokrývání událostí kolem prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Odůvodňuje to poklesem zájmu ruské veřejnosti. Komentátoři si ale myslí, že fakt naznačuje, že vztahy mezi Washingtonem a Moskvou ochládají.

Nařízení, o němž informovala agentura Bloomberg News, přišlo v době, kdy se ve Washingtonu rapidně zvyšuje množství otázek ohledně ruských kontaktů se členy týmu, který vedl Trumpovu prezidentskou kampaň, a ukazuje na rostoucí obavy, že rusko-americké vztahy možná nebudou tak přátelské, jak se očekávalo.

„Nebudou ho najednou přehnaně kritizovat, jenom o něm budou méně mluvit,“ komentoval „prosbu“ Konstantin von Eggert pro TV Rain, jedinou nezávislou televizní stanici v Rusku.

Ohlásil, že vydá nový dekret k ochraně americké veřejnosti.
Úsměv Vladimira Putina.

Trump ve středu opět zamíchal karty, když Putina přímočaře obvinil z krymské anexe. „Krym byl ODEBRÁN Ruskem během Obamova úřadu. Byl na něj Obama příliš měkký?“ Právě poté se ruská média začala ve větší míře odmlčovat.

Putinovi zástupci rozhodnutí oslabit informační tok o Trumpovi vysvětlili tím, že ruské publikum už americký prezident tolik nezajímá. Ve skutečnosti se prý ale některé z jeho výroků vyšplhaly na špičku sledovanosti v ruských médiích. Zejména mělo jít o témata, kterým by se Kreml raději vyhnul, jako slib „vypustit bažinu zkorumpované republikánské strany“.

Obrat ve vztazích

Nařízení naznačuje ochlazení ve vztazích mezi Ruskem a Trumpovými Spojenými státy. Intenzivní kritika Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové a pozitivní pohled na Vladimira Putina mu v zemi přinesly chválu. Ruská média si zejména libovala v projevech, které nešetřily komplimenty na Putinovu adresu, což pro ně byla novinka. O jeho vítězství se poté mluvilo jako o počátku nové éry spolupráce.

Ještě v lednu tak Trump navíc dosáhl na další kuriózní vítězství: stal se prvním člověkem od roku 2011, kterého ruská média řešila více než Vladimira Putina, a to o 37 procent. Celkem ho zmínila přes 200tisíckrát.

Bezprostředně po úniku informací ohledně neobjasněných kontaktů bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna s ruským velvyslancem se ale Kreml rozhodl oficiálně zasáhnout. Bezprecedentní pozornosti tak nejspíše odzvonilo. O Flynnovi se dlouhodobě mluví jako o příznivci Ruska.

Dobré vztahy s Ruskem by byly „skvělé“, míní Trump

Během čtvrteční tiskové konference Trump zamítl možnost, že by Rusko mělo roli v jeho vítězství u voleb. „Rusko je fake news,“ opakovaně tvdil novinářům. Podle něj je celá kauza jen pokusem demokratů o rozptýlení nad prohrou Hillary Clintonové. Flynna Trump údajně vyhodil pouze proto, že viceprezidentu Miku Pencovi přesně nevysvětlil, o co šlo v jeho rozhovorech s ruským velvyslancem Kisljakem.

Trump za zhoršení vztahů s Ruskem vinil média. Podle něj by bylo skvělé, kdyby si Spojené státy se zemí rozuměly. „Tohle falešné, nepravdivé a špatné zpravodajství pro nás dělá jednání s Ruskem o hodně těžší,“ prohlásil. Prý by na Rusko mohl být i mnohem přísnější, ale „je to nukleární velmoc jako my. Je dobré, když máme přátelské vztahy, věřte mi.“

Najdete na Lidovky.cz