14. září 2017 15:33, aktualizováno  21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet mrtvých po teroristických útocích v Iráku stoupl na 74, zraněno je 93 lidí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

NÁSIRÍJA Bilance mrtvých čtvrtečních dvou teroristických útoků v jižním Iráku stoupla na 74. Mezi oběťmi bylo i sedm Íránců. Dalších více než 90 lidí bylo zraněno. S odkazem na místní zdravotnictví a irácké ministerstvo vnitra o tom informovala agentura AFP.

K útokům se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Zřejmě jde o nejtragičtější útok džihádistů od července, kdy Mosul z rukou IS vysvobodila irácká armáda.

„V současné chvíli můžeme hovořit o 74 mrtvých a 93 zraněných,“ řekl AFP náměstek ministra zdravotnictví pro provincii Zikár Abdal Husajn Džabrí, který dříve sdělil, že si útoky vyžádaly 50 obětí na životech.

První útok se podle zdravotních služeb v provincii Zikár stal v restauraci na okraji Násiríje, asi 300 kilometrů jižně od Bagdádu. Agentura Reuters s odvoláním na místní policejní zdroje uvedla, že v restauraci se odpálil sebevražedný atentátník a následně na hosty začali střílet asi tři nebo čtyři ozbrojenci z IS, kteří na sobě měli uniformy šíitské milice zvané lidové mobilizační síly (PMF), která v minulosti proti IS bojovala. Druhý útok se stal krátce nato u kontrolního stanoviště nedaleko Násiríje. Na místě byla podle iráckého ministerstva vnitra odpálena nálož v autě.

Útoky Islámského státu jsou v Iráku poměrně časté. V provincii Zikár ale byl podle AFP dosud relativní klid.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz