18. března 2019 18:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Židé mají problémy s financemi... To se může stát jen na Krymu, žertoval Putin

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: AP Photo/Pavel Golovkin

Moskva  Ruský prezident Vladimir Putin se podivil finanční nouzi, která prý krymským Židům brání v dostavbě synagogy v Sevastopolu. Šéf Kremlu v pondělí anektovaný poloostrov navštívil při příležitosti pátého výročí jeho násilného připojení k Rusku. „Židé mají problémy s financemi... To se může stát jen na Krymu, děkuji pěkně,“ poznamenal podle agentury RIA Novosti prezident žertem.

Putin se setkal s krymským hlavním rabínem Benjaminem Volfem, který se mu podle ruské agentury svěřil s finančními problémy při stavbě židovské modlitebny. Prezidentovu poznámku „přítomní představitelé veřejnosti hodnotili kladně“, napsala RIA Novosti. Putin pak prohlásil, že židovská komunita významně přispívá k rozvoji Ruska, a vyjádřil přání, aby i na Krymu sehráli Židé pozitivní roli.

Na sociálních sítích si ale ruský prezident vysloužil kritiku. Od stručných odsudků „zmlkni“ a nevybíravých „mišuge“ až po komentáře typu „To je směšné jenom jemu“ nebo „Uhozený vůdce a všichni jeho stoupenci“. Rabín Volf se podle ruských novinářů neurazil.

Nová synagoga má stát v místech, kde nacisté v roce 1941 masově popravovali židovské obyvatele Krymu. Stavba by měla být hotova do konce roku. Putin dnes podle agentury Interfax slíbil, že k jejímu slavnostnímu otevření pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?