Pochod příslušníků organizace Daugavas Vanagi (Daugavští jestřábi) se podle lotyšských médií konal bez větších incidentů. Policie zadržela několik pravicových extremistů s transparenty "Žide, toto je lotyšský stát". Z obavy před násilnostmi byla v hlavních ulicích historického středu Rigy zastavena doprava, v okolí centrálního náměstí hlídkovaly zesílené oddíly městské a státní policie.
Pochodující veteráni reprezentovali elitní jednotky SS, v nichž se za druhé světové války angažovalo na 146.000 lotyšských legionářů. Lotyšsko v roce 1940 po uzavření paktu mezi nacisty a Moskvou obsadila sovětská vojska. Když wehrmacht o rok později Rudou armádu vytlačil, mnoho Lotyšů nacisty vítalo jako osvoboditele. V bojích proti sovětským vojskům jich tisíce padly.
Kritici zdůrazňují, že legie podporovaly režim, který se těžce provinil vyvražďováním desetitisíců lotyšských Židů. Asi 130.000 Lotyšů kromě toho bojovalo proti nacistům v řadách Rudé armády a 36.000 jich v bojích padlo.
Rižský primátor Nil Ušakov původně jakákoli veřejná shromáždění plánovaná na dnešní den zakázal. Obvodní soud v Rize jeho rozhodnutí potvrdil, ale odvolací soud v pondělí povolil jak uspořádání pochodu válečných veteránů, tak i protidemonstrace Antifašistického výboru. Policii se během pochodu dařilo oddělit oba znepřátelené tábory, jejichž kontakt se omezil na hlasité výkřiky a skandování hesel. Pochodující položili věnce k Památníku svobody na hlavním náměstí a akci ukončili bez projevů násilí.