Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Židovská organizace odmítá promítání protiizraelského filmu s ‚Pink Floydem‘ Rogerem Watersem

Roger Waters, O2 Arena Praha, 28. dubna 2018 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roger Waters, O2 Arena Praha, 28. dubna 2018 | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

WASHINGTON/PRAHA Předměstí hlavního města USA Washingtonu D.C. bude promítat protiizraelský film vyprávěný členem kapely Pink Floyd Rogerem Watersem. Snímek nazvaný „Occupation of American Mind“, tedy Okupace americké mysli, budou moci zhlédnout návštěvníci festivalu dokumentárních filmů. Místní židovské organizaci vadí jeho proiizraelský postoj a promítání za peníze daňových poplatníků.

„‚Okupace americké mysli’ je podmanivý dokument, který odhaluje, jak se izraelská vláda, americká vláda a proizraelská lobby podílely na desítky let dlouhé propagandistické kampani, jež měla za cíl formování amerických médií ve vztahu k Izraeli a okupaci palestinského území,“ stojí v upoutávce na snímek v programu festivalu, který se odehraje v samosprávní obci Takoma Park. 

Roger Waters, O2 Arena Praha, 27. dubna 2018

Roger Waters na pražském koncertu.

Na filmu se jako vypravěč podílel i Roger Waters, který je dlouhodobým aktivistou za bojkot Izraele.

S promítáním snímku podle serveru Jewish Telegraphic Agency nesouhlasí Rada židovských komunitních vztahů oblasti Great Washington a požádala již obec, aby zvážila, zda se má dokument promítat.

„Bez ohledu na fakt, že obec uvedla, že ‚pohledy uvedené ve filmu jsou pohledy filmařů a nemusí nutně reprezentovat pohledy zastupitelů a pracovníků města Takoma Park‘, je vysoce problematické a upřímně diskriminační, že vláda využívá peníze daňových poplatníků, aby prezentovala jednostranný a velice zaujatý film proti židovské komunitě,“ stojí v dopise, který Rada zaslala vedení samosprávního celku Takoma Park.

Hudebník Roger Waters je dlouhodobě spojený s Hnutím BDS vedeným Palestinci a prosazujícím bojkot Izraele (BDS - Boycott, Divestment and Sanctions Movement). Hnutí tvrdí, že vede nenásilnou kampaň inspirovanou aktivismem v Jihoafrické republice v době apartheidu.

Cílem BDS je přimět Izrael, aby ukončil okupaci palestinských území, přiznal arabské menšině žijící v Izraeli stejná práva jako izraelským Židům a dal palestinským uprchlíkům právo návratu.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET
Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET

Kliniky GENNET se od roku 1996 specializují na komplexní péči v oboru lékařské genetiky, prenatální péče a léčbu poruchy neplodnosti.