Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. listopadu 2019 21:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Židovské osady už USA nebudou označovat za protiprávní, oznámil ministr Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | foto: Reuters

WASHINGTON/JERUZALÉM/RAMALLÁH Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu pohledu Washingtonu v pondělí oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo s tím, že postavení Západního břehu Jordánu musí společně vyjednat Izraelci a Palestinci. EU v reakci uvedla, že nadále považuje židovské osady na okupovaném palestinském území za nelegální, napsala agentura Reuters. Krok Washingtonu podle očekávání uvítala izraelská vláda a odsoudili Palestinci.

Židovské osady jsou komunity vzniklé na území, které Izrael okupuje od války v roce 1967. Převážná většina mezinárodního společenství je pokládá za nelegální. Změnu postoje USA ohledně osad okamžitě uvítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Rozhodnutí Washingtonu přitom označil za nápravu historické křivdy. Pochvalně se o americkém kroku vyjádřil také izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac či Netanjahuův vnitropolitický rival, lídr uskupení Modrá a bílá, Benny Ganc, podle něhož USA opět ukázaly, že hájí „bezpečnost a budoucnost celého Blízkého východu“

Naopak palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát označil rozhodnutí Washingtonu za nezodpovědné a mluvčí předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse uvedl, že změna postoje USA k osadám „jde zcela proti mezinárodnímu právu“.

Podle agentury AP bylo dosud právní stanovisko amerického ministerstva zahraničí z roku 1978 - známé jako Hansellovo memorandum - hlavním podkladem pro citlivě formulovaný americký nesouhlas s budováním židovských osad na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. AP v této souvislosti připomíná, že znění nesouhlasu se různilo s ohledem na postoj daného amerického prezidenta.

Spojené státy ke konci vlády prezidenta Baracka Obamy umožnily schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která označila osady za „flagrantní porušení“ mezinárodního práva.

Pompeo v pondělí ale podle Reuters zdůraznil, že stanoviska USA k osadám na Západním břehu Jordánu, se v průběhu let lišila. Podle něj v roce 1978 demokratický prezident Jimmy Carter dospěl k závěru, že osady nejsou porušením mezinárodního práva, a republikánský prezident Ronald Reagan v roce 1981 zase prohlásil, že osady nejsou ze své podstaty nelegální.

„Založení izraelských civilních osad není samo o sobě porušením mezinárodního práva,“ citoval Reuters dnešní Pompeova slova. Pompeo dále uvedl, že jakékoliv právní otázky týkající se osad mají řešit izraelské soudy. „Označovat zakládání civilních osad za porušování mezinárodního práva k míru nepřispělo,“ podotkl americký ministr. „Pravda je taková, že konflikt nikdy nebude mít soudní řešení a mír nepřinesou hádky o tom, kdo má v otázce mezinárodního práva pravdu a kdo ne,“ dodal.

Převážná většina mezinárodního společenství ale osady za nelegální považuje. Toto stanovisko z části plyne ze čtvrté Ženevské úmluvy, která zakazuje okupující mocnosti přemisťovat příslušníky vlastní civilní populace na okupované území.

Americká ambasáda varuje občany USA

Krátce po Pompeově prohlášení vydala americká ambasáda v Jeruzalémě varování pro občany USA cestující na Západní břeh Jordánu, do Jeruzaléma a do Pásma Gazy. „Ambasáda Spojených států doporučuje občanům USA, kteří zvažují cestovat do či přes Jeruzalém, Západní břeh Jordánu nebo Gazu, aby dbali zvýšené opatrnosti a vzhledem k současné situaci zvolili vhodná opatření s cílem zvýšit svou bezpečnost,“ stálo v prohlášení. Velvyslanectví doplnilo, že „jednotlivci či skupiny“, které s vyjádřením Pompea nesouhlasí, by mohli zaútočit na zařízení americké vlády či na americké občany v regionu.

Izrael se zmocnil Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma za šestidenní války v roce 1967 a dobyté území začal rychle osidlovat. Nyní na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, což jsou území se kterými Palestinci počítají pro svůj budoucí stát, žije zhruba 700 000 izraelských osadníků.

Po válce v roce 1967 Izrael anektoval východní Jeruzalém, kde se nachází významné náboženské památky. Mezinárodní společenství ale anexi neuznalo. Loni však americký prezident Donald Trump nechal do Jeruzaléma z Tel Avivu přesunout americkou ambasádu po prohlášení, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele. Drtivá většina velvyslanectví se ale nadále nachází v Tel Avivu kvůli nedořešené otázce Jeruzaléma.

Izrael umožnil rozšíření židovských osad na Západním břehu Jordánu. Některé z větších osad mají až 30.000 obyvatel a připomínají tak předměstí Jeruzaléma či Tel Avivu, poznamenala agentura AP.

Palestinci stejně jako většina států světa uvádí, že osady snižují naději na řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě vzniku dvou států, tedy vedle Izraele také nezávislé a svrchované Palestiny na území Západního břehu Jordánu, východního Jeruzaléma a Pásma Gazy.

Palčivou otázkou osad, je také rozdílnost přístupu izraelských úřadů k Palestincům žijícím na Západním břehu Jordánu a k osadníkům. Zatímco osadníci žijící na Západním břehu Jordánu mohou bez problému jezdit do Izraele a volit v izraelských volbách, palestinští obyvatelé Západního břehu Jordánu jsou souzeni podle vojenského práva, nemají právo volit v izraelských volbách a pro vstup do Izraele musí mít zvláštní povolení.

Změnu americké pozice agentura AP označila za vítězství pro izraelského premiéra Netanjahua, který výstavbu osad dlouhodobě podporuje.

Základní údaje o židovských osadách na okupovaném palestinském území:

  • Židovské osady, jeden z hlavních palestinsko-izraelských problémů, začal Izrael budovat ihned po šestidenní válce v červnu 1967, po které obsadil jordánský Západní břeh Jordánu i východní Jeruzalém, egyptský Sinajský poloostrov s Pásmem Gazy a syrské Golanské výšiny. První osadou byl v roce 1967 Kfar Ecion u Hebronu na Západním břehu Jordánu.
  • Izrael evakuoval po svém stažení z oblastí všechny své osadníky v roce 1982 ze Sinajského poloostrova a v roce 2005 všech 21 osad s asi 8500 lidmi v Pásmu Gazy. V roce 2005 byly také vyklizeny čtyři osady ze Západního břehu Jordánu.
  • Nyní má osady na Západním břehu Jordánu, na Golanských výšinách a ve východním Jeruzalémě. Západní břeh Jordánu, východní část Jeruzaléma a Pásmo Gazy mají přitom tvořit budoucí palestinský stát.
  • Podle většiny států světa jsou židovské osady na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě nelegální. Izrael rozděluje osady na schválené a takzvané divoké, které vláda neschválila.
  • Většina osadníků si přeje anexi ze strany Izraele a považuje Judeu a Samaří (hebrejský výraz pro Západní břeh Jordánu) za část biblické židovské půdy. Palestinci považují osady na hlavní překážku míru a válečný zločin. Chtějí, aby se Izrael stáhl ze všech oblastí okupovaných od války v roce 1967 a aby zrušil všechny osady, nevylučují přitom možnost výměny území.
  • Izraelská kolonizace Západního břehu a východního Jeruzaléma neustávala za všech izraelských vlád od roku 1967. Osady byly budovány i po dohodách z Oslo v roce 1995, které rozdělily Západní břeh Jordánu na izraelské a palestinské zóny. V posledních letech se ale tento proces zrychlil z podnětu premiéra Benjamina Netanjahua a jeho spojence ve Washingtonu, amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trump v prosinci 2017 pobouřil Palestince, když oznámil, že uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele. Palestinci v reakci na to přerušili veškeré kontakty s Bílým domem. Dnes americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní právo.
  • Na Západním břehu Jordánu nyní žije na rozloze 5655 kilometrů čtverečních v asi 120 osadách podle odhadů na 390.000 židovských osadníků vedle asi 2,7 milionu Palestinců. Dalších asi 200.000 židovských osadníků žije vedle asi 300.000 Palestinců ve východním Jeruzalémě. Celkový počet obyvatel Golan je zhruba 39.000, z toho na území žije ve 34 osadách na 20.000 izraelských osadníků.
  • S osadami souvisí také například bojkot izraelského zboží. Soudní dvůr Evropské unie tento měsíc rozhodl, že na potravinách pocházejících z území okupovaných Izraelem od června 1967 musí být uveden údaj o konkrétním místu jejich původu, včetně židovských osad. Evropská komise doporučila přesné označování původu zboží jako nikoli izraelského, ale jako produktu z židovské osady, už v roce 2015. Izrael v tom viděl povzbuzení stoupenců hnutí, které doporučuje čelit izraelskému přístupu k Palestincům bojkotem izraelské kultury a ekonomiky. Považoval to za diskriminační krok, avšak komise trvala na tom, že jde o technické, nikoli politické rozhodnutí.
  • Izrael rozhodnutí soudu označil za morálně chybné. "Rozhodnutí posiluje palestinskou samosprávu v jejím odmítání jednat přímo s Izraelem, je odměnou pro ty, kdo Izrael nenávidí, a pro radikály, kteří propagují bojkot proti Izraeli a popírají jeho právo na existenci," upozornilo tehdy ministerstvo zahraničí. Rozhodnutí také odsoudila Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Mimo jiné uvedla: "Je nutné zdůraznit, že přijetí tohoto rozhodnutí nevzešlo z vakua. Jde zcela očividně o přímý výsledek dlouhodobé a nevybíravé kampaně hnutí vyzývající k bojkotu Státu Izrael, jeho občanů a zboží, které bylo jako antisemitské odsouzeno nejen německým Spolkovým sněmem, ale i Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky."
ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!