Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žili více než rok bez jídla. Pak se rebelské město Asadovi vzdalo

Syrské děti před svým stanem v uprchlickém táboře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrské děti před svým stanem v uprchlickém táboře | foto: ČTK

Zákeřné strategii vyhladovění čelilo město Muadamíja nedaleko Damašku. To se po více než roce blokování dodávek jídla, ale i třeba benzínu, vzdalo. S kapitulací muselo město vyvěsit Asadovu vlajku.

Hladem zkoušení obyvatelé Muadamíji souhlasili s odchodem všech povstalců a složením težkých zbraní. V osmitisícovém městě mohou zůstat jen lidé, kteří zde mají trvalé bydliště. Podle opozičních aktivistů místní přistoupili na akt symbolického ponížení a na vodní nádrži vztyčili červeno-bílo-černou vlajku se dvěma zelenými hvězdami. Tedy prapor, který nad Sýrií vlaje od nástupu klanu Asadů.

"Město bude hlídat armáda, uvnitř však bude vše v režii místních. Dostanou zbraně a zřídí kontrolní stanoviště, aby zabránili vstupu cizinců, kteří chtějí zničit naši zemi," uvedl podle serveru  syrský zákonodárce George Nakleh.

Obyvatelé Muadamíji více než rok žili o hladu. Okolí je totiž pod nadvládou Asada, jehož vojáci blokovali veškeré dodávky jídla, pitné vody i benzinu. Místní postupem času začali tlačit na představitele rebelů, aby kapitulovali.

Teď zachraňovat vyhladovělé děti

"Svírá nás smutek, vlajku jsme však vztyčit jednoduše museli, protože nám nikdo nepomůže. Nyní jsem připraveni zachraňovat životy hladových dětí. V Muadamíji není žádný chleba. Více než tři měsíce jsme neměli ani zrníčko rýže," postěžoval si jeden z obyvatel.

Naděje na lepší budoucnost je však nejistá. Ani po splnění většiny podmínek totiž potravinová pomoc nepřišla, píše server . "Tvrdili, že pomoc přijde 24 hodin po vztyčení vlajky. Pak řekli, že to bude 48 hodin. Teď tvrdí, že to bude 72 hodin. Pokud pomoc nepřijde, vlajku sundáme a nad město vrátíme náš symbol," tvrdí místní.

Více než tři roky trvající občanská válka v Sýrii si podle posledních odhadů OSN vyžádala sto tisíc mrtvých. Opoziční aktivisté ovšem hovoří až o 120 tisících obětech (). A mír je podle všeho v nedohlednu. Plánovaná lednová mírová konference v Ženevě totiž před pár dny dostala velkou trhlinu. Syrská opozice totiž pohrozila, že se konference nezúčastní, pokud bude armáda Bašára Asada pokračovat v náletech na severosyrské město Aleppo.

ČTĚTE VÍCE:

"Pokud bombardování, které Asadův režim provádí a jehož cílem je zničit syrský lid, bude pokračovat, pak (opoziční) koalice do Ženevy nepojede," stojí v prohlášení Syrské národní koalice, hlavní opoziční skupiny podporované Západem.

Mírovou konferenci o Sýrii svolala na 22. ledna Organizace spojených národů. Jednání označované jako Ženeva 2 má připravit politické řešení syrského konfliktu za účasti zástupců vlády i opozice. První konference se konala loni, byla ale bez účasti syrské vlády a opozice ().

Porušení sankcí

Syrský režim na sebe negativně upozornil také na obchodním poli. V minulých devíti měsících totiž, navzdory sankcím Západu, dovážel íránskou a iráckou ropu, díky čemuž udržel v chodu svou armádu

Převoz v několika případech zajistila bejrútská obchodní společnost OPT (Overseas Petroleum Trading), která spolupracovala se syrskou státní rafinerií Sytrol. Ta je na mezinárodním seznamu firem, na které se vztahují sankce. Dovoz íránské ropy naproti tomu zajišťovala íránská společnost NITC (National Iranian Tanker Company), která je na sankčních seznamech rovněž.

Obě firmy popírají, že Sýrii s dovozem ropy pomáhaly, podle prověřených dokumentů je ale zřejmé, že pro ně byly obchody lukrativní. Požadovaly totiž za riziko spojené s importem do Sýrie vyšší ceny než obvykle. OPT si například za dvě dodávky do syrské rafinerie Bánijás fakturovala 250 milionů dolarů (pět miliard korun). Cena za barel irácké ropy v dokladech převyšovala oficiální exportní cenu až o 17 dolarů, což znamená v případě každého tankeru 15 milionů dolarů navíc.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?