Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zimbabwe si na výsledky voleb počká

Svět

  10:01
HARARE - Již dva týdny čeká Zimbabwe na výsledky prezidentských a parlamentních voleb a minimálně ještě týden si počká. Volební komise totiž nařídila ve 23 obvodech přepočtení hlasů. Vůdci okolních zemí z jihu Afriky vyzvali k urychlenému zveřejnění výsledků, průtahy by podle nich mohly vyvolat výbuch násilí.

Robert Mugabe. foto: AFP

Přepočítávání se má týkat 18 obvodů, v nichž vyhrály opoziční strany, a pěti obvodů, v nichž uspěli lidé prezidenta Roberta Mugabeho. Volební komise disponuje dostatečnými důvody, aby se domnívala, že při sčítání v obvodech se staly chyby, uvedl předseda volební komise George Chiweshe v rozhovoru pro vládní list Sunday Mail. Dodal, že všechny hlasy odevzdané v prezidentských, parlamentních a obecních volbách budou přepočítány příští sobotu. Přepočítání by se podle něj mělo odehrát za přítomnosti představitelů stran, kandidátů a volebních pozorovatelů.

Ani dva týdny po hlasování se neví, kdo bude novým prezidentem. Nárok na vítězství vznáší vůdce opozice Morgan Tsvangirai. Komise podle Chiwesheho vycházela ze stížností, podaných do 48 hodin po skončení voleb; hlasování ve 22 obvodech zpochybnila vládnoucí strana prezidenta Mugabeho, opozice pak v jediném.

Informace o přepočítávání hlasů byla zveřejněna během protahující se schůzky regionálních vůdců, kteří se sešli v zambijské metropoli Lusace, aby jednali o povolební krizi v Zimbabwe. Tento mimořádný summit Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC) ale protáhl kvůli sporům ohledně hodnocení situace. Přijetí závěrečného komuniké muselo být odloženo kvůli sporům, zda se má v dokumentu objevit výraz "krize". Ještě před summitem jihoafrický prezident Thabo Mbeki prohlásil, že Zimbabwe žádné povolební krizi nečelí. Část státníků však argumentovala, že kdyby nebyla krize, nebyla by ani mimořádná schůzka v Lusace.

Březnové volby představovaly nejvážnější výzvu pro čtyřiaosmdesátiletého prezidenta Roberta Mugabeho, který je v čele země po celou dobu její samostatné existence. Ekonomika kdysi prosperujícího státu na jihu Afriky je v troskách a nespokojenost obyvatel ve volbách nahrávala opozici. Ta tvrdí, že volby ukončily  Mugabeho éru. Opozice rovněž obviňuje Mugabeho, že se prostřednictvím svých milicí snaží násilím zastrašit své odpůrce.


Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat