30. července 2018 14:50, aktualizováno  17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zimbabwe si po 30 letech volí nového prezidenta. Mějte se rádi, vzkázal Mugabe

Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe volí nového prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe volí nového prezidenta. | foto: ČTK/AP

Harare Africké Zimbabwe v pondělí hlasuje v přelomových volbách, po nichž do čela země po 30 letech nastoupí někdo jiný než Robert Mugabe. Autokratický vládce, který se stal prezidentem v roce 1987, totiž loni na nátlak armády rezignoval a ve volbách už nekandiduje.

V prezidentských volbách se o funkci uchází dvě desítky kandidátů, reálnou šanci uspět ale mají zejména dva z nich. Úřadující prezident, 75letý Emmerson Mnangagwa z vládní strany ZANU-PF, který loni v listopadu Mugabeho nahradil, a 40letý opoziční lídr Nelson Chamisa z Hnutí pro demokratickou změnu.

Úřadující zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa z vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF), na Twitteru vyzval k tomu, aby se pondělní prezidentské a parlamentní volby konaly pokojně a v míru. Obyvatelé by se podle něj měli chovat zdvořile, být k sobě tolerantní a mít se rádi.

Žena volí v hlavním městě Zimbabwe Harare.
Fronta na zimbabwské všeobecné volby v Harare.

„Buďme zdvořilí, tolerantní a milujme se navzájem. Pamatujme si, že nezáleží na tom, koho podporujeme, všichni jsme bratři a sestry. Jsme jeden národ, s jedním snem a jedním osudem. Potopíme se nebo budeme plavat spolu,“ napsal 75letý Mnangagwa na Twitteru.

Mnangagwa v pondělí odhlasoval ve volební místnosti ve škole v Kwekwe, asi 200 kilometrů jižně od Harare. Při té příležitosti odmítl nařčení svého předchůdce Mugabeho, že volby nebudou svobodné. Novinářům řekl, že je „oddán Zimbabwe, ve kterém mohou lidé svobodně vyjadřovat své názory, negativní či pozitivní“.

Jeho vyzyvatel, 40letý právník a kazatel Nelson Chamisa, odvolil na předměstí Harare. „Lidé hlasují... pro svobodu, demokracii a nové Zimbabwe,“ řekl jásajícímu davu před volební místností. Jak dodal, „vítězství je jisté, lid promluvil.“

Zimbabwané volí nového prezidenta a zároveň poslance i členy místních zastupitelstev. V prezidentských volbách se o funkci uchází 23 kandidátů, do parlamentu se chce dostat 55 politických stran, napsala britská zpravodajská stanice BBC.

Již od rána se před volebními místnostmi v hlavním městě Harare i na dalších místech tvořily fronty. „Potřebujeme změnu, protože už jsme si toho hodně vytrpěli,“ svěřil se agentuře AP 65letý Mable Mafaro, který hlasoval v metropoli. V zemi je přes 5,5 milionu registrovaných voličů; 43,5 procenta z nich je mladších 35 let.

Tvoří se dlouhé fronty, na některých místech vázne organizace

Opoziční vůdce Chamisa během dne vyjádřil obavy nad dlouhými frontami a prodlením během hlasování, které i nadále hlásí některé volební místnosti. Mezinárodní pozorovatelé zatím k průběhu voleb nevydali žádné prohlášení. Podle šéfa mise EU Elmara Broka probíhá hlasování na některých místech hladce, jinde je ale velmi neorganizované. Sledovat volby přitom Harare umožnilo i příslušníkům některých států, kterým v minulosti přístup k události poskytnut nebyl. Poprvé za 16 let se jich tak účastní občané zemí EU nebo Spojených států.

Svůj hlas už odevzdal i sám Mugabe, kterého společně s jeho ženou Grace před volební místností na předměstí Harare přivítal nadšený dav stoupenců. Exprezident se s nimi pozdravil pozvednutou rukou, jakékoliv prohlášení však poskytnout odmítl.

Někdejší vůdce jihoafrické země přitom v neděli těsně před volbami oznámil, že kandidáta své domovské vládní strany volit nebude. Mnangagwa poté svého rivala Chamisu obvinil, že s Mugabem uzavřel tajný mocenský pakt. Mugabe byl prezidentem od prosince 1987, předtím byl ale sedm let premiérem, a zemi tak de facto vedl 37 let, od svržení bělošské nadvlády v roce 1980.

Volební místnosti, kterých je v zemi téměř 11 tisíc, se v pondělí uzavřou v 19:00 SELČ. Volební komise již předem oznámila, že konečné výsledky zveřejní do pěti dnů od hlasování

Pokud žádný z kandidátů v prvním kolem nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude se druhé kolo konat 8. září.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.